HLINĚNÉ KVĚTINÁČE BEZ FLEKŮ  

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Při výběru květináčů či nádob máme několik možností.
Rozhodneme-li se pro tradiční hliněné květináče (jsou přírodní, krásné, nevadí jim slunce ani vysoká teplota, jsou pórézní…), můžeme se setkat s tím, že se na takové nádobě časem vytvoří bílé nebo šedé skvrny z minerálů a solí. Ty se totiž právě díky póréznosti materiálu vysrážejí na povrch z vody, kterou rostliny zaléváme.
Jak se jich můžeme zbavit? Pěstitelé mají několk triků…

Jednoduše ponoříme nádoby na několik dnů do sudu s dešťovou vodou – ta vápenaté usazeniny rozpustí a jejich zbytky pak už jednoduše odstraníme kartáčkem.
Pokud nemáme možnost získat dešťovou vodu, poslouží k čištění květináčů i voda s trochou octa (cca 10 ml octa na 1 litr vody).
Abychom nevzhledným mapám předešli – pak nový hliněný květináč před použitím na několik hodin ponoříme do vody – nasákne tak vlhkost a nebude ji pak brát ze substrátu.
Jiná možnost je použít na skvrny železný kartáč, nebo rejžák.
Někdo zase radí ponořit květináč do škrobové vody nebo vody vylouhované z bramborových slupek – pak stačí omýt obyčejnou houbičkou na nádobí.

Náš tip
Protože se skvrny časem znovu vytvářejí, můžeme náš hliněný květináč prostě nějak ozdobit. Krásný originál si můžeme vyrobit pomocí ubrouskové techniky nebo na nádobu přilepíme mušle, kamínky apod.

Související články