MEČÍKY NA PODZIM

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Dobrý den, letos jsem poprvé pěstovala na naší zahrádce mečíky. Mohli byste mi poradit, co s nimi teď začátkem podzimu dělat? Mohou snad přezimovat, nebo je musím vyndat ze země, anebo příští rok koupit nové cibule? Děkuji za radu Irma.
Mečíky (Gladioly) se sklízejí, když listy začínají lehce žloutnout – nejlépe do konce září, záleží však na počasí – to nám letos zatím přeje.
Hlízy opatrně vyrýpneme ze země, lehce ukroutíme lodyhu, odstraníme zeminu z kořenů, aby mohly hlízy přezimovat co nejčistější.
Chceme-li zachovat korálky = brut pro další množení, provádíme to velmi opatrně – oddělíme je a uskladníme odděleně od hlíz, mohou být i ve vyšších vrstvách (korálky se totiž nemusí sušit, přečkají zimu v papírových sáčcích a na jaře je jednoduše vysázíme).
Sklizené hlízy pak uložíme do tenké vrstvy na lístky a necháme ve vzdušném a teplém prostoru. Přeje-li nám počasí, můžeme nechat hlízy oschnout na slunci, práce s čistěním je pak jednodušší. Během cca 3 týdnů po sklizni by váha hlíz měla být o 30% menší. Z vyschlých hlíz pak snadno oddělíme nejen kořeny, ale i staré odumřelé slupky.
Pracujeme opatrně, neboť otevřené rány bývají vstupní branou pro infekci houbových chorob.
Zbytky hlíny, kořeny i slupky jsou většinou infikovány chorobami, proto musíme tento zdroj možné nákazy odstranit a spálit – nekompostovat!
Očištěné hlízy opět uložíme jen v tenkých vrstvách na lísky a dosušíme – trvá to dalších 4 až 6 týdnů. Poté uskladníme hlízy (například v pilinách, zabalené v novinách či papírových sáčcích…)
do suché, větrané a mrazuprosté místnosti (od 2 do 10°C) – vyšší teploty nejsou vhodné (pupeny předčasně raší, a tím se oslabují hlízy). Během skladování je nutné stav hlíz mečíků kontrolovat.
Na jaře, před výsadbou hlízy znovu prohlédneme, k výsadbě – po 1. květnu – pak použijeme jen ty nepoškozené a zdravé.

Související články