Hlízy mečíku, Zdroj: Pixabay

MEČÍKY NA PODZIM

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den, letos jsem poprvé pěstovala na naší zahrádce mečíky. Mohli byste mi poradit, co s nimi teď začátkem podzimu dělat? Mohou snad přezimovat, nebo je musím vyndat ze země, anebo příští rok koupit nové cibule? Děkuji za radu Irma.

Co s mečíky na podzim?

Mečíky (Gladioly) se sklízejí, když listy začínají lehce žloutnout. Nejlépe do konce září, záleží však na počasí. Hlízy opatrně vyrýpneme ze země a lehce ukroutíme lodyhu. Odstraníme zeminu z kořenů, aby mohly hlízy přezimovat co nejčistější. Chceme-li zachovat korálky = brut pro další množení, provádíme to velmi opatrně. Oddělíme je a uskladníme odděleně od hlíz, mohou být i ve vyšších vrstvách (korálky se totiž nemusí sušit, přečkají zimu v papírových sáčcích a na jaře je jednoduše vysázíme).

Sklizené hlízy pak uložíme do tenké vrstvy na lístky a necháme ve vzdušném a teplém prostoru. Přeje-li nám počasí, můžeme nechat hlízy oschnout na slunci, práce s čistěním je pak jednodušší. Během cca 3 týdnů po sklizni by váha hlíz měla být o 30% menší. Z vyschlých hlíz pak snadno oddělíme nejen kořeny, ale i staré odumřelé slupky.

Pracujeme opatrně, neboť otevřené rány bývají vstupní branou pro infekci houbových chorob. Zbytky hlíny, kořeny i slupky jsou většinou infikovány chorobami, proto musíme tento zdroj možné nákazy odstranit a spálit – nekompostovat! Očištěné hlízy opět uložíme jen v tenkých vrstvách na lísky a dosušíme – trvá to dalších 4 až 6 týdnů. Poté uskladníme hlízy (například v pilinách, zabalené v novinách či papírových sáčcích…) do suché, větrané a mrazuprosté místnosti (od 2 do 10°C). Vyšší teploty nejsou vhodné (pupeny předčasně raší, a tím se oslabují hlízy). Během skladování je nutné stav hlíz mečíků kontrolovat.

Na jaře, před výsadbou hlízy znovu prohlédneme. K výsadbě – po 1. květnu – pak použijeme jen ty nepoškozené a zdravé.