JAK JE TO S LÉČIVÝM JMELÍM

In Bylinky, Od čtenářů, Poradna, Příroda, Recepty, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Dobrý den, se zaujetím jsem si přečetla článek o jmelí. Zajímalo by mě, jaké látky obsahuje, co léčí a jak z něj uvařit čaj. Děkuji za radu Marta z Prahy.

Naši předkové věřili, že stálezelené jmelí bílé (Viscum album) má kouzelné účinky a ochraňuje člověka proti zlu. Proto si také získalo jmelí v lidovém léčitelství zvláštní postavení a současná věda léčivé účinky potvrdila.
Nejvíce  léčivých látek obsahují listy této poloparazitické rostliny (například: polyproteid viskotoxín, cholin, acetylcholin, histamin, flavonoidy a jiné – dokonce i některé dosud neprozkoumané látky).
Jmelí se doporučuje při epilepsii, neuralgii, migréně, nervových onemocněních, při chornickém onemocnění kloubů, při rozštěpu, dále na poruchy výměny látkové anebo jako prevence cukrovky.

Můžeme si vyzkoušet čaj ze jmelí – ten snižuje krevní tlak, upravuje činnost srdce, doporučuje se při srdečních neurózách, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při závratích, zastavuje krvácení, reguluje vylučování žluče, zmírňuje klimakterické problémy, podle posledních výzkumů působí i proti rakovině…
Jak na to?
Připravíme nálev (varem bychom mohli snížit účinné látky) z 1 lžičky drogy, kterou zalijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat (denně pijeme 2 – 3 šálky),
nebo studený macerát z 2 lžiček, které zalijeme 200 ml studené vody a necháme 12 hodin louhovat, scedíme a vypijeme a drogu znovu zalijeme vodou a opět macerujeme 12 hodin.
Pozor si musíme dát na bobule jmelí – jsou totiž toxické (i když v minulosti se z nich připravovalo mazání na léčení vředů a hnisavých ran).
Léčbu jmelím bychom měli konzultovat s lékařem a nepřekračovat doporučené dávky.

Související články