RADY OD ČTENÁŘŮ ČTENÁŘŮM

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Do redakce nám přišlo několik dopisů s nejrůznějšími radami pro naše čtenáře. Zkusili jsme je dát dohromady – snad se Vám budou také některé z nich hodit. Děkujeme a těšíme se na další Vaše zprávičky.

ACYLPYRIN
Obsahuje kyselinu salicylovou, která posilňuje imunitní systém nejen lidí, ale také pokojových rostlin. Velkolisté rostliny můžeme zalévat roztokem, který si připravíme z 1 l vody a 1 acylpyrinové tabletky.
MINERÁLKA
Také zbytky minerálky můžeme využít na zalévání rostlin – dodá jim energii, a navíc rozpustí vápenaté usazeniny na povrchu půdy i na květináči. Minerálka vyhovuje hlavně těm rostlinám, které mají rády kyselou půdu.
KÁVA
Rostliny zalijeme nedopitou studenou kávou – zbytky kávy působí jako hnojivo, dodávají substrátu hlavně draslík, který zvyšuje obranyschopnost a posiluje rostlinná pletiva (zbytky cukru nevadí, ale nepoužívejte kávu s mlékem).
CIBULE A ČESNEK
Objeví-li se nám na rostlinách nezvaní hosté, můžeme vyzkoušet výluh z česneku a cibule. Ty nadrobno nakrájíme a na několik hodin zalijeme vodou – nejpozději po 24 hodinách roztok (kam se zatím vylouhovala sirnatá látka alicin) přecedíme, nalijeme do postřikovače a neředěným postříkáme rostliny napadené mšicemi nebo roztoči. Opakujeme 2 – 3 krát týdně.
VODA Z VAJÍČEK A BRAMBOR
Skořápky vajíček zalijeme vodou a tou pak rostliny zaléváme. Voda obsahuje zbytky bílků, které účinkují jako hnojivo.
Jako dobrá zálivka se také osvědčila voda z brambor vařených ve slupce – je měkká, obsahuje škrob.
ZÁPALKY
Pokud Vám z vlhkého substrátu vylézají malé mušky – máme pro Vás také radu. Dospělé mušky sice rostlinám neškodí, ale nepůsobí nijak esteticky. Zkuste použít zápalky – zastrčíme je hlavičkou do substrátu. Sirky by měly mít stejný účinek jako známé žluté lapače hmyzu.
MAZLAVÉ MÝDLO
Pokud máme rostliny napadené štítenky a sviluškami, postačí proti nim účinný postřik. Vyrobíme si jej z 1 lžíce mazlavého mýdla (rozpuštěného v teplé vodě), 1 lžíce technického lihu a 1 litru vody.
KULIČKY ČI KAMÍNKY
Barevnými kuličkami, kamínky či oblázky si můžeme zakrýt povrch substrátu, a tak esteticky zkrášlit pokojovou rostlinu. Nastýlka zároveň slouží jako překážka pro mušky, které do půdy kladou vajíčka. Musíme si jen dávat pozor na to, abychom správně odhadly potřebu zalévání – ale na to stačí, když si vlhkost substrátu vyzkoušíme prstem.

Související články