JEHLIČNANY – BLAHOČET

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Exotický dekorativní jehličnan BLAHOČET CHILSKÝ (Araucaria araucana) pochází ze subtropické Jižní Ameriky (je dokonce národním stromem Chile), dorůstá do výšky 40 – 50 metrů a patří mezi nejstarší dřeviny (jeho stáří se odhaduje přes 100 miliónů let) a může se v příznivých podmínkách dožít i 1 000 let. Blahočet má šedohnědou hladkou kůru, větve rostou vodorovně, takže vytvářejí korunu ve tvaru pyramidy. Šupinovité leskle zelené listy jsou cca 5 cm dlouhé a na stromě vydrží přes 10 let, než opadají. Samčí šištice mají žlutavě hnědou barvu, rostou vzpřímeně, ty samičí jsou kulaté, zprvu zelené, po opylení tmavohnědé.
Blahočet je sice dost choulostivý, ale dokáže odolat i větším mrazům (zvládne i mínus 18 °C), proto najdeme-li vhodné podmínky, můžeme si ho vysadit na zahrádce, a získat tak dekorativní krásnou a zajímavou solitéru.

Co potřebuje a na co si dát pozor?
Když si přineseme blahočet z prodejny, měli bychom již mít vybrané to správné místo: příjemný polostín, (přistínění mohou zajistit jiné vyšší dřeviny) – přímé slunce mu nesvědčí, snadno zaschne a nenávratně mu opadají krásné jehličky).
Další podmínkou ke správnému růstu je výživná, nepřemokřená půda (přílišné množství vody by vedlo k uhnívání kořenů) – připravenou jámu vyplníme kvalitní zeminou.
Přezimování – blahočet chráníme netkanou textilií, nebo rohoží a mulčem (ochráníme jej před ostrým zimním sluncem i před mrazem, které by jej spálily)

Související články