CYPŘIŠEK (Chamaecyparis) – pochází z pobřeží Severní Ameriky, kde tento krásný jehličnan dorůstá do výšky až 50 metrů a jeho hnědá hluboce brázditá kůra bývá tlustá i přes 20 cm.
Velmi oblíbeným druhem pěstovaným po celé západní a střední Evropě je:
Cypřišek Lawsonův – je to kompaktní sloupovitá dřevina s šupinatými listy, kterou můžeme vysadit do živého plotu, podél cest, ale i jako nádhernou solitéru…
Bylo vypěstováno velké množství kultivarů, ale pro menší náročnost a hlavně pro krásné zbarvení se nejvíce pěstují sivě zbarvené druhy například:
Chamaecyparis lawsoniana ‘IVONNE’ – jeho kuželovitý tvar vyniká svěží žlutozelenou barvou – roste středně rychle
Chamaecyparis lawsoniana ‘COLUMNARIS’ – oblíbený pro svou krásnou světle modrou barvu, díky níž rozzáří celou zelenou zahradu, roste spíš pomaleji a pro zhoustnutí se doporučuje sestřihovat špičku
Cypřiškům vyhovuje mu mírně kyselá, výživná, vlhčí hlinitá půda (suchou půdu nesnese), daří se mu i v městském prostředí – má rád sluneční paprsky, v jejichž záři se obzvlášť vyjímá barva i tvar, snese i zastínění, nesnáší však tuhé zimy.
Musíme si však dát pozor – podobně jako ostatní cypřišky a túje je i tento jedovatý. Tuto nevýhodu můžeme však využít: chceme-li naše pejsky či kočičky ochránit před blechami a klíšťaty – jemné větvičky cypřišku v pelíšku našich čtyřnohých kamarádů je totiž odradí.
Další sivě zbarvené kultivary jsou například: Glauca, Siver Queen, Spek, drobnější užší vzrůst má Blom, Columnaris, Alumii, Ellwoodii a zakrslé různobarevné jsou Minima, Nana a žlutě zbarvené listy pak má Golden Wonder, Stewartii a Lane.
(na obrázku Chamaecyparis lawsoniana Ivonne)