NAŠE ZAHRADA V LEDNU

In Bylinky, Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zelenina by walsla

Leden je sice zimní měsíc, ale zahrádkář si práci najde…

V zimě můžeme ustřihnout špičky mladých výhonků šalvějových listů – mají příjemnou chuť (pozor ty starší listy jsou hořké) a kromě toho šalvějový keř bude pak krásně kompaktní. Opatrně však s pestrými odrůdami (např. Tricolor), které jsou citlivé na mráz.
Pokud je bílá zima, musíme si uvědomit, že sníh má značnou váhu, a je tak nebezpečný jak pro rostliny či živé ploty, tak i pro mladé stromky – může je rozdrtit, polámat… Proto je nutné včas odstranit, setřást „nebezpečný“ sníh. Sloupcovité keře (např. zeravy, tisy, jalovce, cypřiše…) chráníme preventivně a po obvodu je stáhneme a svážeme provázkem.
Naopak – je-li zima skoupá na sníh, pak bychom měli stálezelené dřeviny zalévat – nedostatek vody je pro ně totiž větším nebezpečím než zima. V zimě je nebezpečné silné sluneční záření – proto stálezelené dřeviny chráníme chvojím.
V mírnější zimě (když teplota neklesne pod mínus 5 °C) také můžeme provádět řez okrasných dřevin – zkracujeme přerostlé výhony a větve. Ale pozor zkracovat pouze u dřevin, které kvetou později – nikdy ne těch, které kvetou zjara (ty řežeme hned po odkvětu nebo v létě).
(Je to například hortenzie, tamaryšek, meruzalka, zimolez, dřišťál, tavolník, komule, ptačí zob, pustoryl…)
Také živé ploty z listnáčů pravidelně upravujeme, opatrně ostříháme loňské přírůstky a snažíme se udržet mírně kónický tvar, aby plot odspoda neprosychal.
Zatímco zimní zelí je citlivé na tlak, sklízíme je, jen pokud není zmrzlé, růžičková kapusta, kterou chrání velké listy, může být ponechána na zahradě až do konce ledna.
Nezapomněli jste na pesticidy? Ty nesmí zmrznout, měly by být uloženy tam, kde je jen nízká vlhkost v bezmrazé místnosti.

Související články