NA VYČERPANOST ZKUSME JIAOGULAN  

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Recepty, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Zima, mráz, inverze, chřipky…a s tím i související únava, vyčerpanost.
A s vyčerpaností nám pomůže GYNOSTEMA PĚTILISTÁ (Gynostemma pentaphyllum) někdy bývá označována jako ŽENŠEN PĚTILISTÝ (Jiaogulan), také se mu říká JIŽNÍ ŽENŠENmá totiž s pravým ženšenem mnoho společných obsahových látek (např. saponiny, stopové prvky, vitamíny, bílkoviny a aminokyseliny…) a účinků.
Roste divoce na jihu Číny, díky dennímu popíjení čaje se tamní obyvatelé dožívají velmi vysokého věku, proto mu říkali „bylina nesmrtelnosti“, někdy také JIŽNÍ ŽENŠEN.
Tato popínavá rostlina je populární nejen v Asii, rozšiřuje se i do dalších oblastí a nachází si své uplatnění už i u nás. Jiaogulan má rád propustnou půdu, pravidelnou zálivku a slunce, či polostinné stanoviště.
Je zimovzdorná pouze do mínus 15 °C, což znamená, že vydrží jen mírnou zimu a ještě jí musíme dopřát vhodnou přikrývku. V zimě rostlině odumřou nadzemní části, ale na jaře opět z oddenků obráží. Můžeme ji pěstovat i v květináči jako pokojovku s letněním na verandě, terase…v tom případě však potřebuje pro své dlouhé výhonky oporu.
Několik čerstvých listů můžeme přidat na dochucení salátů, z čerstvých nebo sušených lístků si připravujeme čaj – má exotickou, nasládlou chuť a také pozitivní, harmonizující vliv na náš duševní a tělesný stav, posiluje imunitu, psychiku, snižuje únavu a také hladinu cukru a tuku v krvi, upravuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, odbourává nepříjemný stres, působí jako antioxidant a v neposlední řadě se uvádí i prevence rakoviny a lék proti stárnutí…
Jak si připravit čaj – lístky necháme louhovat ve vařící vodě asi 3 minuty – denní dávka jsou 3 – 4 šálky

Související články