VĚCI, KTERÉ JE DOBRÉ PŘIPOMENOUT  

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Na které činnosti nezapomenout? Na postřik!
Předjarní postřik má bezpočet pozitiv, zabraňuje vylíhnutí prvních jarních škůdců, a tím se zlepší a ulehčí start ovocných dřevin aktuální sezony.
Nejde však o univerzální řešení, které působí na všechny škůdce. Zmíněný postřik je pro ty, kteří zanedbali ochranu proti živočišným škůdcům během předchozího roku – pokud bychom to chtěli říci jednoduše: když děláme celý rok vše tak, jak se má, předjarní postřik není nutný, neboť vajíčka škůdců, proti kterým je namířený, tam jednoduše už nejsou.
Velmi pomáhá například regulace živočišných škůdců v době jejich aktuálního výskytu a podpora jejich přirozených nepřátel. Efektu docílíme mimo jiné krmením sýkorek či šetrným výběrem postřiků.
Mnoho lidí se domnívá, že ovocné stromky postřik nepotřebují, že zkrátka chemický postřik není potřeba.
Důvodem můžou být tvrzení, že ani prarodiče nepostřikovali a úrodu měli – ale oni pěstovali jiné odrůdy, než my dnes!
Šlechtění má prostě i svá negativa. Na jedné straně máme dnes větší a atraktivnější plody i vyšší úrody, ovšem na straně druhé tyto odrůdy vyžadují pravidelnou ochranu, v opačném případě se nemusíme dočkat kýžené úrody, ale naopak zklamání z malých a nekvalitních plodů.
Není proto dobré zcela zanedbávat základní postřiky, takže postřiky ano, ale cíleně nikoli nadbytečně.
Pro některé zahrádkáře končí péče o jabloně sklizní plodů, na opadané listí obvykle zapomínají v domnění, že listy na jaře shnijí a dodají půdě výživu.
Je ale dobré si uvědomit, že opadané listí je v jarním období významným zdrojem houbových nemocí, především strupovitosti jabloní. Nebezpečného zdroje jarní nákazy se lze zbavit odstraněním spadaného listí před zimou, shrabané listí je dobré zakopat hodně hluboko v odlehlé části zahrady. Shrabat úplně vše se nám asi nepovede, proto je dobré postříkat povrch půdy pod jabloní slabým roztokem.

Související články