ZAPOMENUTÉ CIBULOVINY 

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Dobrý den, mohla bych mít na Vás prosbu o radu? Jsem začínající kozel zahradník – na podzim jsem nestihla zasadit cibule jarních květin (narcisy, hyacinty, modřence, tulipány), které jsem po sezóně uschovala. Měla jsem je celou dobu na sítu v garáži, překvapivě všechny přežily, nicméně teď při kontrole jsem zjistila, že začaly klíčit. Poradili byste mi prosím, co s nimi, aby nepřišly na zmar? Mnohokrát děkuji…Lucie

Dobrý den, nestihla jsem vysadit jarní cibuloviny (krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty). Chtěla jsem se zeptat, jestli cibulky vydrží až do jara… Děkuji za odpověď, Markéta

Modřence, sněženky, krokusy, hyacinty… to je první barevný pozdrav jara, známka, že se příroda a naše zahrádka probouzejí.
Správný čas sázení je rozhodující pro správný růst a pozdější kvetení (tedy nejpozději v říjnu). Cibulky zasazené později jsou citlivé na mráz a na jaře pak nekvetou tak bohatě.
V některých případech bychom je mohli vysadit i později, než určují zahradnické termíny – samozřejmě pokud není půda promrzlá (listopad, začátek prosince).
Při sázení nesmíme také zapomenout, že cibulky by měly být uloženy do hloubky 2 – 3 krát větší, než je jejich velikost.
Do dalšího roku se většinou nedoporučují skladovat. Co s nimi však teď, kdy je zima všude kolem nás?
Pokud tedy objevíme zapomenuté cibulky, zkusme je ještě zasadit do truhlíků či vhodných nádob. Připravíme si dostatečně velký i hluboký prostor, vložíme květinovou cibulku špičkou nahoru, zasypeme zeminou a upěchujeme.

Související články