JAK JE TO S CRHOU A STRACHOTOU?

In Kalendář, Od čtenářů, Poradna, Zajímavosti by walsla

Dobrý den. Mohli byste napsat, jak je spojeno jméno Crha a Strachota, kteří mají svátek podle starých kalendářů začátkem března, s naším Cyrilem a Metodějem? Jarka z Podbořan.

Bratři CyrilKonstantin (Cyril – řeholní jméno, které přijal krátce před svou smrtí, zemřel 14. února 869 v Římě) a Metoděj (původně se jmenoval Michael – stal se prvním moravsko-panonským arcibiskupem, zemřel 6. dubna 885 na Moravě) jsou hlavní patroni Moravy a spolupatroni Evropy.
Zpočátku nebyl jejich svátek v liturgickém kalendáři vůbec, postupně se tam dostal až někdy na konci středověku. Oslavy tisíciletého výročí roku 1863 proběhly na žádost olomouckého arcibiskupa Bedřicha, datum byl stanoven papežem Piem IX. na 5. červenec, i když nemá se životem známých věrozvěstů žádnou souvislost. Důvodem posunutí z března na červenec byla vlastně nepříliš vhodná doba k oslavám (jak roční, tak liturgická a také možnost spojení se svátkem Jana Husa). Papež Lev VIII. vydal v roce 1880 bulu, v níž vyzdvihl zásluhy obou bratří a rozšířil jejich svátek na celou římskokatolickou církev.
Pravoslavné církve slovanské mají vlastní den oslav – 11. květen, občanský pravoslavný kalendář však má stanoven den oslav na 24. květen – kdy podle tradice bratři přišli na Velkou Moravu.
Všeobecný římský kalendář platný od roku 1970 klade zase památku na den 14. února = úmrtí sv. Cyrila.
Jak to je ale s těmi jmény? Crha, Strachota – kde se toto pojmenování vzalo?
Vzniklo to vlastně nedopatřením a až do poloviny 19. století byli svatí Cyril a Metoděj známi právě spíše pod staročeskými jmény Crha a Strachota.
Crha vzniklo ze jména Cyril, zatímco Metoděj, řecky Methodios byl kvůli chybnému výkladu jména mylně přeložen na Strachota (latinsky metus = strach).
(na obrázku bronzové sousoší Cyrila a Metoděje – Crhy a Strachoty)

Související články