KOLIK SLUNÍČKA BUDOU POTŘEBOVAT?  

In Bylinky, Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Kdyby rostliny mohly mluvit, určitě by nám prozradily, kolik světla potřebují. 

Při nákupu dřevin, trvalek a jiných rostlin je proto rozhodující otázka světelných poměrů na vybraném místě. Štítky se symboly slunce v nádobách s rostlinami často poskytují informace o tom, jako mají nároky na světlo a slunce.
Ale co konkrétně tyto symboly znamenají?
Kolik slunce potřebuje například levandule, která je označena štítkem se symbolem plného slunce? Odpověď zná ten, kdo v Provensálsku viděl levandulová pole – daří se jí na slunci, které na ni svítí celý den. Takové místo v zahradách bývá většinou na jižní nebo jihozápadní straně domu, kde nedělají stín stromy nebo jiné překážky.
Pro rostliny, které milují slunce, jako jsou třeba bylinky Středomořítymián, šalvěj, rozmarýn a některé druhy trvalek, jsou přitom nejdůležitější hodiny intenzivního slunečního záření, tedy především přístup slunečních paprsků během poledne a odpoledne.
Nároky rostlin na slunné stanoviště však nelze určit jednoznačně, protože to, zda se jim bude dařit, závisí také od jiných faktorů. Rostlina, které je označená jako vhodná do polostínu, může například na přímém slunci trpět. Pokud má ale půda na tomto místě hodně vláhy, může se jí tam dařit velmi dobře. Platí to i obráceně – řada rostlin prosperuje jak na slunném, tak i v polostínu. Květy jako kopretina, nebo dřeviny jako zimostráz (buxus) lze pěstovat na jakémkoli stanovišti.
Vzhledem k tomu, že světelné poměry se během dne i během roku mění, některá místa v zahradě mají jednou více a jindy zase méně slunečního světla. Například plochám na sever od domu se dostává jen málo světla ráno a večer, přesto nejsou tmavé. Cítí se tam dobře rostliny polostínu. Polostín často najdeme i na severovýchodní, východní a západní straně domu. Polostín může tedy znamenat, že rostlina je vstavena paprskům ranního a večerního slunce, případně obou kombinací.
Ranní slunce je asi do 11. hodiny mírné a vlhkost vzduchu bývá v té době ještě vysoká.
Odpolední slunce může být – zejména v létě – dost agresivní. Pokud jsou v blízkosti zahrady jiné fasády domů nebo vysoké stromy, může se intenzita světla na pozemku radikálně snížit.
Základní pravidlo
za slunné se považuje takové místo v zahradě, na které v době zhruba od 11:00 do 17:00 svítí slunce
polostín znamená stanoviště, kam svítí slunce jen tři až šest hodin
plocha, která oslněná méně než tři hodiny denně, se považuje za stinnou

Související články