ŽIVÝ PLOT – STŘÍHÁNÍ    

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Abychom si zajistili kompaktní zelenou stěnu, musíme také vědět, jak a kdy živý plot stříhat. Stříhání živého plotu není nijak složité, mnohdy se na něj pozapomíná a dřevina pak roste jen do výšky a nehoustne. Jen pravidelné stříhání nám zajistí správně košatý živý plot – okrasu zahrady.

Maximální výška by neměla přesáhnut 1,75 m.
Připravíme si nářadí – nůžky pákové, dvousečné, elektrické…
Abychom si ušetřili práci s úklidem ustřižených větviček, rozprostřeme před stříháním podél plotu fólii.
Při stříhání vyššího plotu si vždy zabezpečíme žebřík, abychom pak nebalancovali s nůžkami v ruce.

Mnohdy až při řezu si uvědomíme, že v našem živém plotě našli útočiště ptáčci a vybudovali si tu v hustém porostu skrytá hnízda (se střihem raději počkáme, než mláďátka vyletí z hnízda).
Má-li být náš plot z opadavých dřevin hustý a kompaktní, pak jeho boční stěny stříháme šikmo (dole musí být širší než nahoře – rostliny pak nebudou vyholovat a hnědnout).
Stálezelené dřeviny s většími listy (např. cesmína, bobkovišeň…) stříháme raději ručními nůžkami (tak předejdeme přestřihávání listů).
U staršího plotu ze stálezelených dřevin zkracujeme nové přírůstky každý rok cca o ¾ jejich délky – ale u mladých plotů uděláme sestřih jen o ½ .
Neméně důležitý je termín stříhání
Ideální dobou, kdy střiháme opadavé keře živého plotu, je červen a říjen – hustě rostoucí dřeviny můžeme stříhat i několikrát (červen, srpen, říjen).
Živý plot z jehličnanů zkracujeme jednou ročně – nejvhodnějším obdobím je prý léto (červenecsrpen).
Také opadavé kvetoucí dřeviny, pokud nechceme, aby nám „přerostly přes hlavu“, vyžadují zásah nůžkami. Na jaře stříháme ty druhy, které kvetou na nových přírůstcích – v létě (po odkvětu) zase stříháme druhy kvetoucí na loňském dřevě.

Související články