BÍLÁ A NĚŽNÁ – TO JE „GALANTHUS NIVALIS“ 

In Květiny, Okrasná zahrada, Příroda, Zajímavosti by walsla

Další jarní rostlinou, která po dlouhé zimě potěší naše oko i duši je SNĚŽENKA PŘEDJARNÍ, nebo také S. PODSNĚŽNÍK či SNĚŽENKA BÍLÁ (Galanthus nivalis).
Je to asi 15 až 20 cm vysoká rostlina s poměrně malou vejčitou cibulkou, z níž vyrůstají 2 až 3 podlouhlé zelené listy a štíhlý stvol (až 30 cm vysoký), který nese jednoduchý bílý intenzivně vonící květ, okvětní lístky mají na okrajích světle zelenou barvu. Roste v hustých trsech, kvete od února až do dubna a množí se cibulkami.
Je rozšířena po celé Evropě, ale roste i v jiných dílech světa.
Vyhovuje jí vlhká půda – roste na loukách, v lužních, listnatých i smíšených lesích – často ji ale vidíme i na zahrádkách a v parcích.
Pokud chceme sněženky pěstovat, najdeme jim vlhkou, humózní půdu v polostínu, cibulky zasadíme do hloubky asi 5 až 7 cm.
Dříve byla sněženka jednou z nejrozšířenějších jarních rostlinek, dnes už však patří mezi ohrožené a částečně i chráněné druhy.
Na sněženku si musíme dát pozor – patří mezi mírně jedovaté rostliny, její cibulka totiž obsahuje nebezpečné alkaloidy (po požití se objevuje bolest břicha, průjem i zvracení průjem).

Související články