CO MAJÍ SPOLEČNÉHO CLICK BEETLE A DRÁTOVCI?  

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Prosím o radu, jak se zbavit drátovce. Každý rok máme tímto škůdcem prošpikované brambory.
Děkuji Anderlova.
Jestliže jste při sklizni také našli v bramborách drobné dírky, pak jste se i Vy seznámili s drátovci – tedy objevili jste jejich chodbičky – a ty jsou dílem larev kovaříků – název „drátovci“ získaly díky svému vzhledu. Jsou světle hnědé, dorůstají až do 15 – 30 mm (žijí v půdě, ve zbytcích rostlin, ztrouchnivělém dřevě).
Brouci jsou tmavě hnědí až černí, mají tvrdé lesklé cca 6 – 10 mm dlouhé tělo. Dospělí kovaříci se objevují prakticky od března a po celé léto, samice kladou vajíčka do vlhčí půdy a vývoj larev, které se živí podzemními částmi rostlin (vyžírají v nich ony chodbičky), trvá 3 – 5 let. (Přezimují v půdě asi ½ m hluboko – na ornici se vrací kolem května.)
Když brouka vyrušíme, předstírá mrtvého, pokud leží na hřbetu, dokáže se rychle vymrštit (říká se jim také pružníci) – tento „přemet“ je doprovázen slyšitelným cvaknutím (odtud anglický název kovaříka: click beetle).
Zatímco dospělci neškodí (nejčastěji ožírají květy a listy stromů), stávají se larvy (hlavně koncem svého vývoje) pohromou zahrádkářů i pěstitelů (velké škody napáchají na kořínkách rostlin, kořenové zeleniny, česneku, salátu, brambor, čerstvě vysetých a klíčících semenech…a nejvíce škodí na jaře a koncem léta).

Související články