KTERÉ ODRŮDY RAJČAT LETOS VYZKOUŠÍME?  

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zelenina by walsla

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, a sotva pomine nebezpečí mrazíků, vysazujeme je nedočkavě na zahrádku. Z velkého množství jsme dnes vybrali několik zajímavých druhů:

V poslední době jsou oblíbená balkonová rajčata nepotřebují mimořádnou péči a potěší náš zrak, čich i chuť.
Plody převislé odrůdy Tumbling Tom (v barvě žluté nebo červené) mají mírně kyselou chuť, je dostupná ve žluté a červené barvě. Nádoba na pěstování balkonových rajčat může být plastová nebo z pálené hlíny, její velikost musí být úměrná vzrůstu rostliny. Postavíme ji slunné místo, kam by mělo slunce přístup 4 až 6 hodin denně.
Typické pro rajčata tyčková je, že růst hlavního výhonku stále pokračuje, proto se musejí pěstovat s opěrou a potřebují průběžné vylamování postranních výhonků.
K nejoblíbenějším patří odrůda Tornádo F1, ta potřebuje stejnoměrnou pravidelnou zálivku, aby rajčata nepraskala. Její plody jsou tmavě červené, měkké, hladké, příjemně aromatické a velmi chutné.
Další odrůda Torino F1 je rostlina do nepohody, roste rychle, můžeme ji pěstovat ve volné půdě nebo ve foliových krytech. Pevné plody střední velikosti jsou odolné vůči popraskání a mají výbornou chuť. Vynikající chuť mají oválné plody odrůdy Corsaro F1.
“Koktailové” rajče Bejbino F1 s menšími pevnými plody má výrazné aroma a skvěle chutná.
Strillo F1 má drobné pevné plody odolné proti praskání, jsou velmi sladké a chutné, na jednom střapci vyroste 15 až 18 plodů.
Růst výhonku u keříčkových rajčat je zakončeno soukvětím, v dalším růstu pokračují postranní výhonky. Nemusí se přivazovat k opoře ani odstraňovat postranní výhonky. Díky pevné dužnině, menšímu množství a vyšší sušině jsou ideální i pro sušení.
Výjimečnou odrůdu z této skupiny vhodnou na kečupy a protlaky je Šejk. Mají krásně rudou barvu – dužnina obsahuje červené barvivo lykopén – mimo jiné snižuje nebezpečí vzniku některých druhů rakoviny.
Keříčková rajčata nabízí širokou paletu velikostí, tvarů, barev i konzistenci plodů.
Odrůda Darinka 1 je raný hybrid, dává vysoké výnosy a je vhodná do chladnějších oblastí.
Středně raná odrůda Pavlína má mohutnější vzrůst a vysazuje se do lehčí půdy. Má kulaté, velmi pevné a sladké plody.

Související články