CHLEBÍČEK – ČTENÁŘI SE PTAJÍ 

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zdravím a prosím o pomoc. Jako malé děti jsme si pochutnávaly na tzv. „chlebíčku“. Byly to takové malé  kulaté plody hojně rozšířené rostliny. Moc ráda bych věděla, jak se jmenuje – děkuju a držím palcem, Vaše věrná čtenářka Hedvika.

Chlebíček, homolka, pagáček, boží koláček, cigánský tvarůžek…to jsou lidové názvy známé byliny (jednoleté i vytrvalé), která se jmenuje SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ (Malva neglecta).
Je to poléhavá rostlina s delšími rozvětvujícími se lodyhami. Její kulaté listy s mělkými laloky jsou vroubkované, s jemnými chloupky na rubu. Květy v barvě bílé, růžové i levandulové, mají 5 korunních lupínků, na kterých jsou výrazné podélné pruhy. Koncem června a pak během celého léta se objevují kulaté, ploché plody slézu připomínající svým vzhledem malé knoflíčky nebo bochníčky sýra, když dozraje, rozpadá se do šedohnědých tvrdek – na jedné rostlině jich dozraje až několik set.
Nezralé plody se pojídají jako tzv. chlebíčky.
Sléz je vyhledávanou léčivkouobsahuje vitamin C, karoten, sliz, třísloviny…
Používá se při chorobách trávicího traktu, dvanácterníkových vředech, při průjmech, onemocnění močových cest, při kašli, na potíže s průduškami, při angíně, dále jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní, doporučuje se na koupele při ekzémech (hlavně atopickém), pomáhá při svědění…
Mladé lístky můžeme přidávat do salátu a ještě jej ozdobit krásnými slézovými květy.