JAK NA RŮŽE V KVĚTINÁČI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Psali jste o miniaturní růži, kterou si lze koupit v zahradnictví. Ale mě by zajímalo, je-li možné, abych takové růže v květináči sám pěstoval. S pozdravem a díkem Josef Kořínek.

Zakrslé růže

Pěstování mini růží není tak složité, jak by se mohlo někomu zdát. Zakrslé růže v nádobách nemusíme pěstovat jen na záhoně, mohou se stát i ozdobou terasy, balkonu. Malým růžím se říká mini či miniaturní, zakrslé, trpasličí, anebo skalkové. Většinou je vídáme u obrubníků či ve skalkách. Ale je možné pěstovat je také v nejrůznějších nádobách.

Jak na to

  1. Napřed si vybereme vhodný druh růže. V nabídce jsou plnokvěté i poloplné, zvolit si můžeme i podle barvy (od bílé, přes růžovou, žlutou, oranžovou až po sytě červené či fialkové) a samozřejmě i podle výšky (cca od 20 po 60 cm).
  2. Pak nás čeká výběr květináče. Růže musí mít dostatečný prostor pro své kořeny, je tedy vhodnější nádoba vyšší (30 – 35 cm), materiál není rozhodující, může to být keramika, terakota, plast…
  3. Růžička potřebuje kvalitní substrát. Volíme speciální pro růže, nebo si jej namícháme sami (měl by být propustný a bohatý na živiny). Na dno nezapomeneme dát vrstvu drenáže.
  4. Rostlinku zasadíme a zalijeme.
  5. Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem.
  6. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne).
  7. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.
  8. Nezapomeneme na přihnojování (speciální hnojivo pro růže). Naposledy je přihnojíme koncem července, aby se mohly připravit na přezimování.
  9. Aby dobře přezimovala, přeneseme růži do tmavší místnosti, kde je teplota cca 5°C. V zimě ji občas zalijeme, aby nezaschla. Necháme-li ji přezimovat venku, pak květináč dobře zajistíme izolačním materiálem, případně jej zapustíme do země.
  10. Na jaře potřebuje naše miniaturní růže opět více světla. Zkrátíme nadzemní část a přesadíme ji.