ZNÁTE MODRÝ DÉŠŤ?  

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Mohli byste mi napsat, co je modrý déšť? Je to prý popínavka a já bych ráda věděla, jak vypadá a mohu-li ji pěstovat u nás na předzahrádce. Děkuji Jindra.
VISTÁRIE, nebo také WISTÁRIE (latinsky Wisteria) či přiléhavý lidový název MODRÝ DÉŠŤ – je dekorativní popínavá dřevina rostoucí v Americe, i ve východoasijských zemích (populární je v Japonsku i Číně, kde také byla užívána i přes svou jedovatost jako léčivka), ale také v Evropě – u nás se objevila až začátkem 20. století, ale její obliba rychle stoupala, proto ji můžeme vidět v parcích i venkovských zahradách.
Kam s ní?
Vistárie vyžaduje chráněné místo s výživnou, vápenitou a mírně vlhkou půdou, vylehčenou pískem. Miluje slunce, neškodí jí úpal – zvolíme pro ni nejlépe jižní, nebo jihovýchodní stranu.
Protože má mohutný vzrůst, nehodí se do menších zahrad, a protože je jedovatá, musíme vzít v úvahu malé děti, které by mohly lákat zajímavé lusky se semeny.
Co potřebuje?
Základem pěstitelského úspěchu je pevná opora, pravidelný řez, dostatečná zálivka, hnojení dusíkatými hnojivy (to ukončíme na podzim, aby dřevo vyzrálo).
(Jen pravidelný řez udrží vistárii v prostoru, který jsme pro ni zvolili.)

Související články