KAM JAKOU RŮŽI?  

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Bydlíme na venkově
Vybíráme růže barevně, tvarově i druhově pestré. Hodí se sem třeba známá růže šípková (Rosa canina),  nebo r. galská (R. gallica), r. vrásčitolistá (R. rugosa), ale i staroanglické, popínavé, sadové…

Městská zahrada (a předzahrádka)
Tady asi zvolíme vícekvěté či velkokvěté, efektní je pravidelně geometricky řešený záhon, nebo záhon s kombinací růží a trvalek (např. levandule, zvonky, kakosty…). Vyniknou tu i růže popínavé.

Máme zahrádku ve svahu
Možná bychom jej potřebovali rychle zazelenit (stejně jako nějaký kout, s nímž si nevíme zrovna rady.
V tom případě volíme půdopokryvné růže (dorůstají pouze 50 cm vysoko, zato se rychle rozrůstají do šířky) – vyhovuje jim skoro každé stanoviště (jen nesmí být přemokřené) vytváří harmonické kobercové zákoutí, a můžeme použít nejrůznější kultivary.

Nemám žádnou zahrádku, ale růže mám ráda
Království růží si můžeme vytvořit i na balkoně nebo terase, a to v dekorativních vegetačních nádobách.
Výběr odrůdy je v tomto případě velmi důležitý – nejvhodnější budou jistě  minirůže (existuje jich na 600). Na terasu jsou vhodné i keřové a stromečkové růže.
Sázíme je do nádob (objem asi 50 až 60 l) a na dno nezapomeneme dát dostatečnou drenáž a speciální substrát ještě promícháme s pískem. I tady platí, že předpokladem pro opakované kvetení je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Růže v květináčích nejsou náročné, věnujeme jen pozornost zazimování.
(na obrázku: růže pokryvná ‘Lovely Fairy’)

Související články