MŠICE – ZNÁMÝ ZAHRADNÍ ŠKŮDCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Mšice jsou drobné, nenápadné a různě barevné – bývají označovány za nejvíce rozšířené zahradní škůdce a všichni víme, jakou škodu dokáží na rostlinách (okrasných i užitkových) natropit.
MŠICE mají nejrůznější barvu (zelenou, tyrkysovou i žlutou, zelenožlutou i hnědou, černou i černozelenou, růžovou i červenohnědou…), přezimují na rostlinách ve formě vajíček, ze kterých se na jaře vylíhnou většinou bezkřídlé (ale i okřídlené) formy – v létě mlsají a na podzim samičky opět kladou vajíčka.
Existuje značné množství druhů (asi 3 tisíce), například: angreštová, bavlníková (napadá okurky, melouny – výhonky, květní pupeny a zárodky plodů odpadávají), broskvová, hrachová, hrušková, chmelová, jabloňová, jitrocelová (napadá broskve, jabloně – listy se zbarvují do červeno fialova), maková (napadá fazole, bob, řepu, mák, špenát…), mrkvová (mladé listy jsou zkadeřené), rybízová (způsobuje tvorbu červenofialových puchýřů na listech), salátová, švestková, vojtěšková

Mšice škodí hlavně sáním většinou na nejmladších částech rostlin (růstové vrcholky, pupeny, mladé listy i podzemní části rostlin) – sají rychle a hodně a šťávu nestačí ani strávit, vyloučí ji jako lepkavou hmotu (medovice). Rostliny pak zaostávají v růstu, listy se deformují, žloutnou a opadávají.
Mšice škodí také přenášením nejrůznějších virových chorob (např. šarka)

A ochrana proti tomuto nepříteli?
Přirozená ochrana – o beruškách jsme již letos psali (dokáže likvidovat až 5.000 mšic)
Mechanická ochrana – odstřihneme napadené listy a výhonky
Chemická ochrana – nejúčinnější je předjarní ošetření, jinak prostředky např. Mospilan, Calypso, Stop…
Domácí prostředek – můžeme si zkusit vyrobit vlastní postřik podle osvědčených rad našich babiček, sousedů a přátel (čtěte další příspěvek : -)