POZOR NA DRAVOU ŠKUMPU 

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Tuto dřevinu využívají především ve veřejných výsadbách, ale lze ji najít i ve větších zahradách.
ŠKUMPA (Rhus) je krásná dekorativní dřevina – pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostala už v začátku 17. století. Je to plevelná rostlina, která k růstu nepotřebuje žádné zvláštní podmínky (ani stanoviště, ani půda).
Řadíme ji mezi invazivní rostliny – tedy takové, které se nekontrolovatelně rozrůstají. Kdo ji má na své zahradě, musí si dát velký pozor – jinak mu škumpa nadělá nemalé problémy.
Škumpa totiž umí vytvořit množství kořenových výhonků, které bývají velice vitální a jsou pak schopné růst po celé zahradě. Její kořeny, z nichž rychle vyrůstají stále nové a nové rostliny, rostou těsně pod povrchem a mají velkou sílu (dokážou překonat i betonovou překážku).
Pokud bychom ji nehlídali – zaplaví nám celý pozemek.
Každoročně ji zkrátíme
(rozkošatí se), ale velmi brzy začnou v jejím okolí rašit nové výhonky – odstraníme je sekačkou.
Pokud se přece jen pro tuto nádhernou rostlinu rozhodneme, dáme ji raději do květináče. Ten pak zapustíme do země a jeho stěny nedovolí kořenům se dále rozrůstat a vytvářet tak nové nechtěné přírůstky.
A jestliže se škumpy potřebujeme zbavit, uřízneme ji a řez natřeme přípravkem  Garlon 4EC (rostlina časem uhyne, i když to bude chvilku trvat).

Související články