LETNĚNÍ SKONČILO  

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Koncem léta je třeba, abychom postupně přemístili rostliny v nádobách, kterým jsme dopřávali letní pobyt na čerstvém vzduchu, zase zpět. Nemusíme však příliš spěchat, mnohdy je našim květinám lépe venku a navíc, delším pobytem venku mají možnost zvyknout si na nízké teploty, které je po dlouhé zimní období čekají. S přesouváním začínáme, když venkovní teploty klesnou pod 10 °C.
Nejprve přijdou na řadu tropické pokojové květiny, jako jsou třeba palmy, ibišky, banánovníky, kaktusy… kterým by mohly uškodit i chladné ranní mlhy.
Musíme je ale zbavit všech zaschlých částí a zkontrolovat, zda se v nich neusídlili nevítaní hosté, např. hlemýždi a jiná havěť. Před přestěhováním je důkladně osprchujeme a necháme dobře uschnout.
Déle můžeme venku ponechat ty, které zvládnou i první menší mrazíky, jsou to rostlinky původem ze středomoří – týká se to např. oleandrů, olivovníků či fíkovníků… budou pak prý více odolné.
Dokonce můžeme prodlužovat jejich venkovní pobyt, když je ochráníme před ranními mrazíky a jen se oteplí, opět je dáme ven. (Samozřejmě k tomu musíme mít správné podmínky.)
Ostatní rostliny mohou ještě zůstat venku, ale už bychom měli ukončit jejich přihnojování.
Například takovým azalkám chladnější zářijové počasí vyloženě prospívá – dokonce jim pak lépe vyzrávají květní pupeny.
Muškáty, petúnie a další letní květiny v truhlících přestávají za chladného počasí kvést, a proto je můžeme už s klidným srdcem vyměnit za ty, kterým jejich sezóna teprve začíná – třeba chryzantémy. Ale krásně se vyjímají i trvalky, jejichž listy se právě teď na podzim nejlépe zbarvují.

Související články