MOJE KRÁSNÁ NEZNÁMÁ  

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Přeji dobrý den, chci Vás požádat o radu, už asi 5 let pěstuji květinu, kterou jsem tehdy koupila jako malou a docela zuboženou. Vzala jsem si ji nejen z lítosti, ale také ze zvědavosti – nikdo totiž nevěděl, jak se rostlinka jmenuje. Dodnes tedy nevím, co mi doma roste, ale po letnění se mi vždy takto krásně odmění. Děkuji, Olga.
Na fotografii je ADENIUM – patří mezi sukulenty, pochází z Afriky a říká se mu také POUŠTNÍ RŮŽE či MINI BAOBAB. Nejznámějším druhem je ADENIUM OBESUM.
Roste ve tvaru keře či stromu, ve volné přírodě roste do výšky 1 až 3 metrů, její hladký šedavý kmen vytváří zajímavé bizarní tvary. Většinou jen na vrcholcích rostou neopadavé lesklé tmavě zelené listy, které však mnohdy nebývají pod množstvím zářivých květů téměř vidět.
Při poranění začne z rostliny vytékat průhledná hustá jedovatou šťávu (domorodci ji prý používají nejen v lidovém léčitelství, ale také k výrobě otrávených šípů).
Poměrně snadno se dá adenium pěstovat jako pokojová rostlina. Svým efektním vzhledem a krásným květenstvím, (které dlouho vydrží), je ideální pro tvoření rozkošných sukulentních bonsají udivující svými působivými zvláštními tvary.

Související články