LISTOPAD NA ZAHRÁDCE

In Bylinky, Kalendář, Květiny, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zelenina by walsla

Pokud není deštivo, nebo velká zima, můžeme ještě na zahrádce stihnout spoustu práce.
Mrazy můžeme očekávat každým dnem, takže se naplno věnujeme přípravě na zimu.

Pokud jsme nepřikryli choulostivé rostliny (listím, jehličím, chvojím…) – máme nejvyšší čas. Týká se to hlavně růží, rododendronů, azalek, hortenzií, ibišků, vřesů… Na dvouletky můžeme použít netkanou textílii.
Růže – zastřihneme slabé či nemocné a poškozené výhonky. Stromečkové růže jsou náchylné na mráz – chráníme tedy celou jejich korunu – také ji zkrátíme a celou obalíme jutou nebo netkanou textilií.
Zbytky rostlin a shrabané listí dáváme do kompostu – ale mezi jednotlivé vrstvy přidáváme zeminu. Kompost, který je už uleželý můžeme stihnout ještě přehodit, abychom jej mohli na jaře použít.
Bylinky jsou už většinou zpracované, ty které přezimují na záhoně, můžeme chránit před holomrazy (lisím, chvojím, slámou…)
V listopadu je vhodný čas na přihnojování ovocných stromů a keřů (hlavně angrešt, rybíz, maliny, josty…). Možná ještě stihneme (před příchodem mrazu) dělat prosvětlovací a zmlazovací řez (slavé býhonky odstraníme, boční zkrátíme a hlavní zkrátíme na polovinu).
Na zeleninových záhonech můžeme mít ještě nějaké kořenové druhy nebo třeba odolné zelí. Červené zelí raději přikryjeme, můžeme je i podložit novinami – kdyby udeřily silné mrazy, vyjmeme je ze země a i s kořenem uložíme ve světlém sklepě.

Související články