NEVÍTANÍ HOSTÉ – BOLŠEVNÍK    

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Ještě jednou k dotazu paní Venduly, který se týkal „agresivních a invazivních“ rostlin. Druhou zmiňovanou byl
BOLŠEVNÍK (Heracleum) pochází z kavkazské oblasti (kde dorůstá do výšky maximálně 1 m), u nás byl vysazen jako okrasná rostlina někdy v polovině 19. století. Rod bolševníků (patří do čeledi miříkovitých) obsahuje kolem 60 druhů – za invazivní je u nás považován BOLŠEVNÍK VELKOLEPÝ (Heracleum mantegazzianum). Je to dvouletá i víceletá rostlina dosahující úctyhodných rozměrů (vysoký může být 4 až 5 metrů) a stejně tak i její mohutný kořenový systém (dorůstá do hloubky až 3 metrů) a jeho dekorativní bílá květenství dosahují až půl metru (v průměru). Rozmnožuje se velmi jednoduše – semena se šíří díky zvířatům, ptákům i lidem, ale pomáhá i vítr či voda.
Bolševník je skutečně dekorativníovšem svou rozpínavostí a agresivitou také velmi nebezpečný, neboť rozvrací ekosystémy – pokud se někde uchytí, je boj s ním dlouhodobou (několikaletou) záležitostí.
Podle zákona je za likvidaci nebezpečného bolševníku zodpovědný majitel pozemku – poradit by Vám mohli na odboru životního prostředí. Místo výskytu pak bude pravidelně kontrolováno.
POZOR: šťáva z lodyhy může velmi nebezpečně poleptat pokožku!

Související články