Pixabay

POD STROMEČKEM JSEM NAŠLA AMARYLIS

In Květiny, Od čtenářů, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Kromě nejrůznějších dárků na mě letos čekalo pod stromečkem neobvyklé překvapení. Z květníku vykukovala větší cibule, z ní trčel silný stvol a vedle byla zapíchnutá jmenovka: Hippeastrum.
K mému údivu se asi po 5 dnech objevil stvol ještě jeden. Netrvalo dlouho a květina rozkvetla nádherným velkým červeným květem, po 2 týdnech zvadl a objevil se druhý stejně krásný. Nemohli byste mi poradit, co mám s květinou dělat po odkvětu? S díky T. Šípková.

Kvetoucí květiny přinesou vždy radost do našeho domova, obzvlášť pokud je to nyní, v zimě, a navíc se jedná právě o červeně kvetoucí kultivar

HVĚZDNÍKU nebo také ZORNICE, či AMARYLIS

Kromě červené můžete v prodejnách najít i kultivary kvetoucí bíle, růžově, oranžově i vícebarevně. Možná jste měli možnost obdivovat se vícebarevným nebo i pruhovaným kultivarům. Tyto dekorativní květy jsou oblíbené právě v období Vánoc a jsou vhodné i k řezu.

Nově zakoupená rostlina je sice zasazená v květináči (pokud nekoupíme jen volnou cibuli), ale její zemina nebývá vyhovující.
Proto bychom si měli připravit kvalitní substrát (univerzální, nebo určený pro pokojové kvetoucí rostliny) a hvězdník hned přesadit. Na dno dáme vyšší vrstvu drenážního materiálu a dbáme, aby cibule zůstala z poloviny až 2/3 nad zemí, což je důležité pro další růst i kvetení.

Hvězdník (Hippeastrum) je nepřehlédnutelná, velmi elegantní pokojová rostlina.

Hodí se do každého interiéru, dopřejeme jí dostatečný prostor, aby její krása mohla vyniknout.
Jakmile rozkvete, raději ji umístíme do chladnější místnosti, aby květ déle vydržel. Efektně vypadá také několik kvetoucích hvězdníků v jedné větší nádobě.

Hvězdník potřebuje světlé a teplé místo (vyhovuje pokojová teplota) během kvetení mu zajistíme pravidelnou a intenzivní zálivku.
Jeho dlouhé řemenité světlezelené listy se objevují až po odkvětu.
Jakmile odkvete, stvoly odstřihneme u cibule a necháme ji zatáhnout, listy zaschnout a dopřejeme jí klid v tmavší místnosti s teplotou kolem 10 °C. V této době pak už zaléváme jen velmi mírně.


Poznámky pod čarou

Hvězdník potřebuje odpočinek, aby mohl znovu vykvést. Po čase se totiž objeví opět 1 až 2 stvoly s květy…

Související články