zdroj Pixaby

EKOZAHRADA JE VÍC SPJATA S PŘÍRODOU

In Poradna, Zahrádka, Zajímavosti, Zdraví, Zelenina by walsla

Nejen pesticidy, nebo vyšší cena ovoce či zeleniny v hypermarketu nás nutí přemýšlet o ekologickém pěstování vlastních plodin. Určitě nejsme sami, kdo se bojí strašáka geneticky pěstovaných rostlin, kdo přemýšlí o tom, jakým způsobem byly rostliny ošetřeny, jak uskladněny, baleny a přepraveny až k nám na naše pulty. Většina jich dozrává kdesi daleko, mezi spotřebitelem a „výrobcem“ jsou stovky a tisíce kilometrů, mnoho skladů i překladišť, doprava (letecká, lodní či automobilová) …  Jak je tedy možné, že zelenina či ovoce vypadají tak dokonale.

Vlastní ekozahrada může být pro nás řešením

Ekologická zahrada je spjata s přírodou, akceptuje přírodní podmínky lokality, působí přirozeně. Je udržována nejen v souladu s našimi potřebami, ale respektuje i své okolí.
Pokud potřebujeme ohraničení, volíme živý plot z domácích dřevin, který navíc poskytuje úkryt ptactvu i drobným zvířátkům. Součástí takové biozahrádky může být i louka s lučními květy, přírodní jezírko s rostlinami, kompost, hromada větví, pařezy… a samozřejmě i užitná část se zeleninou.

Ekologická zahrádka na balkoně

Ani ten, kdo nemá vlastní zahrádku, nemusí zoufat. Ekologickou zeleninu si můžeme pěstovat ve speciálních nádobách na balkoně, na terase, nebo i na střeše. Hnojíme přírodním materiálem, nepoužíváme chemii, zaléváme dešťovou případně odpadní vodou…

Související články