zdroj Pixabay

KLÍVIE JE OBLÍBENÁ PO CELÉM SVĚTĚ

In Květiny, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Klívie je oblíbená pokojová rostlina s dlouhými sytě zelenými listy vyrůstajícími jako vějíř z tlustých kořenů. Mezi tuhými listy se koncem zimy až počátkem jara objevuje stvol s s mnoha nálevkovitými květy. 

Krásná klivie a anglická lady Clive

Milovnice a pěstitelka květin vévodkyně Charlotte Clive, dostala začátkem 19. století od svého manžela jednu z prvních nových rostlin přivezených z Jihoafrické republiky. Později byla na její počest pojmenována clivia. České pojmenování řemenatka vzniklo díky vzhledu tuhých zelených řemenovitých listů a oranžovo červená barva květů připomíná suřík, krystalický oxid olovnato-olovičitý (latinsky minium). Od 18. století, kdy se dostala do Evropy, rychle našla své obdivovatele nejen u nás, ale i v Asi, Americe či Austrálii.

Šest druhů této pokojové rostliny

Již více než 200 let je klívie šlechtěná a jednotlivé kultivary se od sebe odlišují velikostí, barvou, tvarem i počtem květů či okvětních lístků.
Na Světovém kontrolním seznamu vybraných rostlinných rodin bylo uznáno 6 druhů řemenatky. Nejznámější jsou Clivia miniata, má užší listy s rovným okrajem a její květy jsou mohutnější, listy s nerovným okrajem a svěšené zvonkovité květy patří C. nobilis. C. gardenie má listy na koncích zúžené, její úzké květy se objevují již v zimě.), dalšími jsou ještě C.caulescens, C. mirabilis a C. robusta.

Protože rostlina, a hlavně její kořeny obsahuje alkaloidy, je mírně jedovatá a musíme před ní chránit především děti a zvířata. Otrava se pak projevuje zvýšenou tvorbou slin, zvracením a někdy i průjmem.
Přes možné nebezpečí však byla klívie ve své domovině užívána také v lidovém léčitelství. Šamani domorodců ji doporučovali hlavně jako lék proti horečce, při bolesti hlavy, ale například i proti hadímu uštknutí.

Související články