zdroj Pixabay

NEPODCEŇUJME NEBEZPEČÍ POKOJOVÝCH KVĚTIN (1)

In Květiny, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Některé pokojové rostliny mohou být nebezpečné nejen pro naše děti, ale třeba i pro domácí zvířátka. A možná, že právě tyhle máme doma. A možná, že o jejich jedovatosti nemáme ani tušení. Jsou totiž nejen krásné, ale navíc vypadají nevinně.

Máte doma také jedovaté pokojové rostliny?

Bez pokojových rostlin si naše domovy snad ani nedovedeme představit. Květiny do interiéru patří, jsou krásné, přátelské a my se o ně rádi staráme. Je však značně pravděpodobné, že doma máme i pokojovky jedovaté, a kdybychom to byli věděli dříve, asi bychom si jejich pěstování raději odepřeli.

Možná budete překvapeni

Kdo by neznal jednu z nejznámějších pokojových rostlin tchýnin jazyk. Je velmi odolná, vhodná pro pěstitele začátečníky, protože vydrží skoro všechno. Kromě ostře špičatých tuhých listů obsahuje také nebezpečné alkaloidy a saponiny, které by mohly při požití nepříjemně podráždit trávicí soustavu.
Diefenbachie je oblíbená hlavně díky velkým listům zdobeným žlutobílými vzorky. V pletivech má šťavel vápenatý, ten při pozření způsobuje pálení a otok úst, hrdla, dále se objevuje slinění, zvracení a může končit i smrtí. Domorodci v deštných pralesích, odkud rostlina pochází, z ní vyráběli jedovatou tekutinu na hroty svých šípů.
Stejně jako diefenbachie patří i další často pěstovaná popínavá „pokojovka“ k aronovitým, a proto i u ní hrozí stejné nebezpečí – je to známý, oblíbený a téměř nezničitelný scindapsus.
Také dekorativní dracéna je rostlinou nenáročnou, bohužel však obsahuje ony alkaloidy a saponiny, které po požití vyvolávají nadměrné slinění i mírné podráždění zažívacího ústrojí.
Jedovatá je i známá klívie, nejvíce alkaloidů je obsaženo v kořenech. Příznaky otravy se projevují podrážděním sliznice, sliněním i zvracením, nebo průjmem.
Jak je vidět, pokojových rostlin – krásných, ale nebezpečných – je skutečně hodně. Příště si náš seznam ještě rozšíříme.

Související články