zdroj Pixabay

NEPODCEŇUJME NEBEZPEČÍ POKOJOVÝCH KVĚTIN (2)

In Květiny, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Alkaloidy a saponiny, zhoršené dýchání při pozření, potíže s trávicím ústrojím, někdy zvracení, otok sliznic – i tohle bychom měli o pěstovaných rostlinách vědět. Nemít však doma žádnou pokojovou rostlinu, to si asi nikdo neumí představit. A pokud budeme dostatečně opatrní při manipulaci s jedovatými rostlinami, budeme chránit děti i domácí zvířecí miláčky, nemáme se čeho bát.

Nemáte doma také nějaké jedovaté?

Pryšec nádherný známý spíš jako vánoční hvězda s červeně zbarvenými horními listeny je symbolem vánoc. Z porušeného pletiva vytéká bílá lepkavá tekutina – latex, který by mohl u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci, při požití podráždí žaludek. Pozor si musíme dát hlavně na oči, museli bychom je rychle vypláchnout.
Neméně dekorativní rostlinou je také užovník, má velké panašované listy se zajímavou kresbou, ale celá rostlina je jedovatá, kontakt s ní může způsobit podráždění pokožky a požití otok rtů i jazyka. Pozor si musíme dávat hlavně při přesazování či jiné manipulaci s květinou.
Podobné příznaky se objevují při styku s další krásnou pokojovou rostlinou lopatkovcem. Nikdy ho raději neumístíme do dětského pokoje.
Zcela bezpečný však není ani oblíbený filodendron, zajímavá anturie, obyčejný brambořík, dracéna, fíkus, ale ani například muškát a další… Neublíží- li lidem, mohly by být nebezpečné hlavně kočkám, pejskům a jiným doma chovaným zvířátkům.
Jestliže si tedy nějakou rostlinu kupujeme, měli bychom se zeptat, není-li jedovatá, a v obchodě by nám měli správně poradit.

Co dělat při otravě rostlinami

Zjistíme-li, že dítě snědlo jedovatou rostlinu, raději okamžitě vyhledáme pomoc lékaře. Jemu bychom měli říct, s jakou rostlinou přišlo dítě do styku. Postiženému můžeme dát aktivní uhlí, napít obyčejnou vodu,  a pokud dítě snědlo např. kousek diefenbachie, scindapsus, syngonium … je nutné zabránit případnému otoku sliznice, podáváme mu kostky ledu nebo zmrzlinu.

Související články