zdroj Pixabay

BŘEZNOVÁ OKRASNÁ ZAHRADA

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zahrádka by walsla

Letošní zima nám ještě v březnu ukazovala svou sílu, ale jaro už je silnější, příroda se pomalu probouzí a začínají kvést jarní cibuloviny, hlíznaté rostliny, zlatice, lísky, vrby…
A aby naše okrasná zahrádka potěšila nás i návštěvníky, musíme se o ni dobře pečovat už v předjaří.

Co nás čeká v okrasné zahradě

Na podzim jsme trvalky připravili na zimu a poskytli jim ochranu proti mrazu. Nyní zase musíme všechny odkrýt a ukázat jim jarní sluníčko.
Z trvalkových záhonků odstraníme mech, listí, chvojí, dobře je vyčistíme a připravíme na novou výsadbu a výsev. Půdu lehce zkypříme a přidáme prosátý kompost, můžeme  množit dělením trsů.
Je čas vysvobodit ze zimního zajetí i okrasné traviny či bambusy – uvolníme provázky i trsy.
Skalky jsme přikryli chvojím a listím – teď je odstraníme. Pokud mráz uvolnil některé skalničky, nyní je přitlačíme. Upevníme uvolněné kameny, odstraníme suché či namrzlé části květin a přichystáme místa no novou výsadbu.
Po odkvětu opatrně sestřihneme vřesovce (ne příliš nízko).
Také růže už potřebují uvolnit sevření – odhrneme nakopčenou hlínu listy, nebo ochranné fólie, očistíme je od suchých, starých a poškozených částí a přihnojíme je.
Na keříčkových růžích ponecháme dva až tři pupeny.
Popínavé růže řežeme jen mírně – dlouhé výhony ponecháme, seřízneme jen postranní a zkracujeme je na poupě směřující ven z korunky.

Do okrasné zahrady patří i dřeviny

Z choulostivých okrasných keřů a stromů odstraníme ochranné kryty.
Nastal také čas na první zkracování živého plotu.
Vyšší jehličnany jsme chránili před těžkým sněhem a svázali jejich větve provázkem, který je potřeba nyní odstranit. Všechny dřeviny prohlédneme a odstraníme suché a poškozené větve. Ostříháme i plamínky, které kvetou v létě.
V březnu a dubnu je také vhodný čas na sázení a přesazování okrasných dřevin, živých plotů, keřů i růží. Sledujeme pečlivě počasí, nepřijdou-li pozdní mrazy, také není dobré sázet do rozbahněné půdy. Jehličnany i stálezelené dřeviny letos poprvé přihnojíme.
Zameteme cestičky, upevníme dlaždice a vyčistíme spáry mezi nimi spáry.

Související články