zdroj Pixabay

JAVOR DLANITOLISTÝ S BAREVNÝMI LISTY

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zajímavosti by walsla

Javory většinou vnímáme jako listnaté stromy, existuje však mnoho druhů těchto dřevin, a právě javor dlanitolistý či javor japonský se pěstují jako okrasné keře či jako malé stromy.

Javor dlanitolistý pochází z Číny a Japonska i Koreje

Javor dlanitolistý (Acer palmatum) je opadavý listnatý keř, oblíbený díky atraktivním barvám a tvarům svých listů, a proto se pěstuje po celém světě. Opadavé laločnaté listy s pilovitými okraji nejsou nijak velké – cca 5 až 15 cm, u původního druhu jsou zelené a červenají na podzim, ale pěstují se hlavně ty vyšlechtěné, celoročně zbarvené kultivary.
Najdeme je jak na větších i menších zahrádkách, tak i v parcích, kde se vysazují ve skupinkách či podél cest, jsou však i druhy, které můžeme úspěšně pěstovat na skalkách, nebo v nádobách, třeba i jako bonsaj. Dobře snáší exhalace.

Na pěstování se nenáročný, má jen několik základních podmínek

Zvolíme pro něj chráněné spíše stinné či polostinné místo, některé kultivary snášejí i slunce.
Javor vyžaduje vlhkou humózní propustnou půda dobře zásobenou vodou a živinami.
Roste lépe, pokud jej přihnojujeme, především barevným kultivarům vyhovuje hnojivo s obsahem draslíku.
Nejvhodnější dobou výsadby zakoupených sazenic je podzim – od října až do poloviny listopadu.
Stromky v kontejnerech můžeme vysazovat celoročně (nejlepší doba vzhledem k ujmutí rostliny je podzim či časné jaro).
V březnu můžeme začít s přihnojováním – hnojiva bez obsahu vápníku, používáme i hnojiva na rostliny kyselomilné.
Začátkem jara odstraníme zimní ochranu. Sledujeme však počasí a v případě jarních mrazíků chráníme před možným namrznutím.
Zjara také chráníme rostliny preventivním postřikem proti houbovým chorobám či před případnými škůdci (vyskytovat se mohou hlavně mšice).
Pokud chceme korunu javoru upravit řezem, pak počkáme až na konec června.
Během léta zjišťujeme, je-li půda vlhká, nesmí však být přemokřená.
Koncem léta – v září aplikujeme hnojivo s nízkým obsahem dusíku a vyšším množstvím draslíku, aby  javor dobře přezimoval.
Na zimu připravíme dobrou ochranu proti mrazu. Pěstujeme-li jej v nádobě, obaíme ji, nebo zapustíme do země, aby půda nepromrzla.
V zimních měsících kontrolujeme, má-li javor dostatečně vlhkou půdu. I během zimy je nutné občas javor zalít, aby netrpěl suchem.

Existuje široká nabídka druhů javoru dlanitolistého

Každý si může vybrat podle svých podmínek a představ.
Je to například Acer Atropurpureum – má červené listy od jara až do léta, ale na podzim se jejich barva mění na karmínovou, A. Dissectum s červenými hluboce vykrajovanými listy, A. Bloodgood – černočervené listy, A. Nicholsonii – s listy zelenými, A. Ornatum má listy bronzové, na podzim oranžovo hnědé …

Související články