zdroj Pixabay

PŘÍRODNÍ MEDICÍNA V BŘEZNU

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Zatímco v prvních měsících roku se přírodní medicína zaměřuje především na močové ústrojí (ledviny a močový měchýř), březen patří měchýři žlučovému. Je to menší váček o velikosti citronu, uložený v malé prohlubni spodní části jater. Jeho hlavním úkolem je skladovat a koncentrovat žluč, kterou potřebujeme k trávení. 

Březen je nejvhodnějším měsícem k očistě žlučníku

A právě na jaře se nám začíná žlučník nejvíce ozývat. V březnu je nejoslabenějším orgánem.
Objevují se bolesti tzv. velkých kloubů, bolí nás kyčle i kolena, lokty i ramena, ozývají se bolesti hlavy, tuhne krční páteř, oslabuje se zrak, v ústech i krku je sucho. Jsme méně rozhodní, někdy i více agresivnější…

Co může žlučníku škodit a co mu prospívá

Žlučníkové potíže bývají zaviněny z velké míry nesprávným stravováním, škodí mu tučná a grilovaná jídla, šlehačka, čokoláda, alkohol, kouření, obezita a v nepolední řadě i dědičná zátěž, stres, hněv … pak už není daleko k tvorbě žlučníkových kamenů.
Naopak bychom měli konzumovat ořechy (snižují tvorbu kamenů), rostlinné oleje (obsahují vitamíny E, A rozpustné v tuku), rostlinné bílkoviny a tuky, ryby, vláknina, denně zelenina, ovoce…
Bylinky pro žlučník
Pampeliška, zeměžluč, zemědým, pelyněk, truskavec, vachta, řepík, mochna nátržník, ostropestřec, čekanka, kurkuma, koriandr…
Ostropestřec mariánský známý také jako stříbrný bodlák je silný antioxidant.
Podporuje imunitu, regeneruje játra, podporuje tvorbu žluči a doporučuje se při detoxikačních kúrách, je prospěšný právě játrům a žlučníku. Užíváme ho drcený, ve formě oleje, kapek, tinktury, čaje.