zdroj Pixabay

DÝNĚ JSOU DEKORATIVNÍ I CHUTNÉ

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zahrádka, Zelenina by walsla

Ať už si vybereme dýně malé, velké, baňaté, válcovité, anebo třeba zploštělé – zvolit můžeme i podle barvy bělavou, krémovou, žlutou, oranžovou či zelenou…vždycky budou jednou z nejkrásnějších dekorací naší zahrádky.

Ne všechny dýně jsou vhodné k jídlu a pěstují se jen jako dekorace

Dýně mohou mít nejrůznější podobu. Jejich silné slupky mohou být jednobarevné, ale i kropenaté, pruhované i žíhané, anebo flekaté s povrchem hladkým, žebrovitým či hrbolatým, se špičatými výrůstky i bradavicemi.
Ne všechny dýně jsou vhodné ke konzumaci, ty menší většinou s hrubou strukturou pěstujeme hlavně k dekorativním účelům.
K dekoraci jsou pak ideální dýně Halloween, anebo Sweet dumpling.

Jaký druh dýně budeme pěstovat

Při rozhodování, jakou dýni budeme pěstovat, záleží na tom, k čemu ji chceme použít.
Nejčastěji se zřejmě pěstuje červená nebo zelená dýně Hokkaidó, z níž se připravují chutné polévky a krémy (před tepelnou úpravou je nemusíme loupat). Největší plody mají špagetové dýně se žlutou a oranžovou barvou a zajímavou strukturou dužniny. Za syrova, a dokonce se slupkou se jí dýně žaludová, která má příjemnou oříškovou chuť. S tmavě zelenou barvou a hrubou strukturou je dýně Marina di Chioggia, jejíž chuť připomíná čerstvou nasládlou mrkev. Hruškovitý tvar a hodně dužiny má dýně máslová. Muškátová dýně má barvu zelenou, která se dozráváním mění na krémově hnědou. K výrobě džemů a na zavařování se nejvíce hodí dýně Goliáš.

Související články