zdroj Pixabay

TEN KRÁSNÝ BODLÁK SE JMENUJE OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

In Bylinky, Okrasná zahrada by walsla

Ostropestřec mariánský poznáme podle laločnatých ostnatých listů zdobených typickým bílým žilkováním, květy mají jasně červenou barvu. Pochází z teplého Středomoří, kde roste na výslunní skalnatých míst.

V našich podmínkách v přírodě volně neroste

Volně u nás sice neroste, ale můžeme ho velmi jednoduše pěstovat na zahrádce jako letničku či dvouletku, která rozkvete až druhým rokem.
Má pichlavé, skvrnité listy ukončené bělavým ostnem, stonky dorůstají do výšky 1 až 2 metrů. Koncem června na vrcholcích vyrůstají fialové úbory trubkovitých květů. Plody jsou tmavohnědé nažky s bílým, pérovitě chocholem dlouhým 10 až 15 mm.

Ostropestřec je nenáročný
Nejlépe se mu daří na místě s dostatkem slunce, stanoviště by mělo být chráněné před větrem, vyhovuje mu neutrální až mírně vápenitá propustná hlinitá půda (špatně snáší půdu kyselou).
Semena namočíme na 12 hodin do vody, pak je vyséváme přímo na záhon do hloubky cca 3 cm, a to hned začátkem jara – koncem března, začátkem dubna (při pozdním výsevu by totiž bodlák nemusel vykvést).
Rostlinky vzejdou po 2 až 3 týdnech a pak už o ně běžně pečujeme. Zpočátku pravidelně plejeme, upravíme vzdálenost mezi nimi na 15 až 20 cm. Sklízíme v létě (většinou koncem července) nejlépe dopoledne za teplého slunného počasí.
Úbory odstřiháváme postupně těsně před dozráním a necháme je dosušit zavěšené „vzhůru nohama“. Semena v nich by měla mít tmavohnědou barvu. Protože je rostlina pichlavá, používáme ochranné rukavice.

Související články