zdroj Pixabay

CHCI STŘÍHAT MERUŇKU

In Ovoce, Poradna by walsla

Prosím Vás, chtěl bych vědět, jak mám stříhat meruňku po odkvětu, aby nedělala moc dlouhé přírůstky, nevyholovala a v příštím roce dobře kvetla a rodila. Děkuji M. Vávra st.

O meruňku se musíme starat

Díky své výborné chuti patří mezi nejoblíbenější ovocné stromy. Ale zahradníci vědí, že se musí o meruňku dobře postarat, chtějí-li mít velkou úrodu dobrých šťavnatých plodů. Meruňka má ráda sluníčko, teplo, vláhu…a k tomu také dobrý střih. Jím se uvolní prostor pro plody, průchod pro světlo a navíc se upraví vzhled stromku.

Proč, jak a kdy meruňku stříhat

Aby meruňka střih dobře snášela, měli bychom ho provádět v teplém vlahém období – prořezávat vlastně můžeme po celou vegetační dobu (tedy od března do září) – přizpůsobíme se počasí, abychom našli ideální podmínky. Střih provádíme buď zahradnickými nůžkami, nebo pilkou (podle síly větví), nezapomeneme pak ošetřit řezné rány nejlépe štěpařským voskem. Důležité je také stáří stromu. Mladé meruňce tvarujeme korunu z jedné hlavní vodící větve, která převyšuje ostatní asi o 20 cm, a 3 až 5 vedlejších. Větvičky zastřiháváme o čtvrtinu až o jednu třetinu. Zastřihovat musíme v místech, kde pupeny nových větví směřují od koruny, tím docílíme bohaté úrody.

V příštím roce pak zvolíme další hlavní větve a zastřihujeme zase asi o jednu třetinu. Užitečný je také tzv. Šittův řez, kdy letorosty, které dosáhly dvaceti cm, zastřihneme kolem desátého normálního listu – provádíme jej koncem června až začátkem července. Druhé patro meruňky budujeme v dalším – již třetím roce. Znovu si vybereme z vedlejších větví tu hlavní a opakujeme tentýž způsob. Každé další prořezávání má vždy zajistit světlo a prostor. Asi po 10 letech uděláme omlazující řez.