zdroj Pixabay

DOSTALA JSEM LOMIKÁMEN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Prosím o radu. Dostala jsem od přítelkyně lomikámen. Moc se mi líbí, ale nevím nic o jeho pěstování.
Prý je dokonce i léčivý. Mohli byste o něm něco napsat? Děkuji L. Kupková.

Lomikámen roste i v severním Grónsku

Lomikámen (Saxifraga) v doslovném překladu znamená „lámající kámen“. Roste na skalnatých místech, která svými kořínky dokáže rozrušovat.
Jedná se o vytrvalou rostlinu s jednoduchými listy, existuje více než 400 druhů této krásné květiny (jenom u nás v České republice jich roste šest).
Je to nejseverněji rostoucí kvetoucí květina, rozšířena je v hornatých oblastech severní polokoule, v Evropě i na severu Grónska, v Severní Americe, ale také v severní Africe či v Andách Jižní Ameriky.
Lomikameny jsou vytrvalé otužilé trvalky mnohdy s masitou stavbou, proto také odolávají mrazům. Jen několik druhů může být jedno- či dvouleté.
Lomikámen má jednoduché listy, některé druhy rostou v přízemní růžici a vytvářejí nádherné pokryvné polštáře, jiným druhům rostou masité listy na lodyze. Na zahrádkách se setkáváme s nejrůznějšími druhy

U nás najdeme 6 druhů lomikamenů.
Nejrozšířenější je lomikámen zrnatý, jemu je podobný lomikámen cibulkatý, nebo lomikámen trojprstý. Další jsou lomikámen trsnatý, lomikámen dlouholistý a lomikámen vždyživý. V Tatrách můžete zahlédnout i lomikámen okrouhlolistý, který má podobné léčivé účinky jako lomikámen zrnatý.
Příště něco o pěstování těchto okrasných rostlinek.