kustovnice čínská

zdroj redakce

HIMALÁJSKÁ ZÁSOBÁRNA VITAMÍNŮ

In Ovoce, Poradna by walsla

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně pěstování góji.
Zakoupil jsem si před 3 roky několik sazenic tohoto keře. Minulý rok jeden z nich začal kvést až k samému podzimu.
Tehdy jsem to považoval za zvláštnost, která snad příští rok jistě přejde. Nyní, koncem srpna, už ale kvetou všechny! Je tedy jasné, že úroda z toho už zase nebude.
Prosím o radu, kde se stala chyba, co je špatně. Některé keře mají silné přírůstky, jiné zase menší. Slunce mají dostatek, závlahu přiměřenou, jsou v lehké půdě s dostatkem rašeliny…
Děkuji a přeji hezký den, M. David z Havlíčkova Brodu.

Aby kustovnice čínská dobře plodila

Keř kustovnice velkoplodé (Lycium chinensis) dorůstá do výšky až tří metrů, jeho větve se rozrůstají hodně do šířky a jsou mírně trnité.
Přestože červenofialové květy jsou oboupohlavní a samosprašné, je pro lepší opylení a také lepší sklizeň vhodné vysadit více odrůd.
Plodem kustovnice je podlouhlá červenooranžová bobule (velikost asi 1 až 2 cm) s příjemnou sladkou dužinou.

Kustovnici můžeme pěstovat všude
Protože je kustovnice mrazuvzdorná (vydrží i mínus 25 °C), můžeme ji pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce.
Potřebuje dostatek slunce, ve stínu by špatně rodila a navíc by trpěla padlím (jinak na žádné choroby netrpí).
Ani na substrát není nijak vybíravá – postačí ji běžná kyprá zahradní půda, může být i písčitá, dává přednost spíš zásaditější, ale nesmí být přemokřená.
Během prvních let sazenici dobře zavlažujeme a odplevelujeme (pozor na mělce rostoucí kořeny), nebo půdu zakryjeme mulčovací kůrou.

S výsadbou začínáme hned zjara (březen, duben)
Přestože můžeme vypěstovat kustovnici i ze semene, k rozmnožování se doporučuje spíše řízkování nebo odkopky, jistější však je koupit rostlinu v kontejneru.
Tu pak můžeme vysazovat po celou dobu vegetace. Hned po výsadbě uděláme dost hluboký řez, abychom získali dost silných základních výhonků.
Každoroční jarní řez, kdy zkrátíme boční výhony o třetinu až polovinu a odrozené odstraníme docela, je velmi důležitý – při dobrém řezu totiž začíná kustovnice bohatě rodit již v 2. roce po výsadbě.

Po jarním řezu keře ještě kustovnici přihnojíme základním hnojivem nebo kompostem a pak hnojíme až do začátku zrání jednou za 14 dní dusíkatým hnojivem.
Protože běžné odrůdy kustovnice kvetou a dozrávají poměrně pozdě, vybíráme si jen ty, které kvetou dříve.
Na trhu se dají koupit například:
‘Big Lifeberry’, která patří ke středně časným – začíná kvést v polovině července a dozrává koncem srpna, začátkem září (úrodu můžeme sklízet již v prvním roce, max. ve druhém roce po výsadbě). ‘Sweet Lifeberry’ začíná kvést v polovině července a dozrává již v srpnu (rodí velmi brzy).