zdroj Pixabay

JAK STŮŇOU CHRYZANTÉMY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Od konce léta až do začátku podzimu vysazujeme hlízy a cibule okrasných cibulovin – tulipánů, narcisů, krokusů, hyacintů, lilií a dalších. Cibule pečlivě vytřídíme a na výsadbu použijeme jen ty zdravé. Ale pozor na choroby chryzantém. Podívejte se jak stůňou chryzantémy. 

Podzim a nemoci chryzantém

Nastal čas výsadeb nejrůznějších cibulovin a hlíznatých rostlin. Musíme si dát pozor, abychom vysadili jen zdravé cibule a hlízy. Protože právě na podzim poškozují chryzantémy různé houbové choroby. Vytříděné cibule určené na výsadbu můžeme napřed namořit přípravkem proti houbovým chorobám. Nebezpečné jsou hlavně bílá rez chryzantémová a černá spála chryzantémy.

Bílá rez

Bílá rez chryzantémová (Puccinia horiana) v mnoha zemích patří mezi tzv. karanténní onemocnění. Pochází z Japonska a některých zemí Dálného východu, rozšířila se po Asii, později se objevila v Austrálii, Americe i v Jižní Africe. Odtud se pak dostala do Evropy. Postihuje hlavně skleníkové odrůdy. Houba napadá listy, někdy i stonky. Na obou stranách listů se napřed tvoří malé světle žluté skvrny, které se zvětšují a přecházejí do jasně žluté barvy se skořicově zabarveným středem. Na spodní straně skvrn se objeví žluté nebo růžové polštářky, které se později zbarvují do běla a mají moučný vzhled. Listy se stáčejí dolů, usychají a opadávají. Výtrusy pak onemocnění šíří dál. K ochranným opatřením patří důsledná likvidace napadených rostlin (nejlépe je spálit) a aplikace fungicidů (i preventivně).

Černá spála

Černá spála chryzantémy (Ascochyta chrysanthemi) napadá listy, kořeny, květy, poupata i stonky… projevuje se hnědočernými skvrnami, které se velmi rychle slévají a zahnívají. Patogen se šíří s infikovanými řízky, rostlinami i řezanými květy chryzantém. Také na černou spálu používáme přípravky proti houbovým chorobám.

Ze živočišných škůdců napadají chryzantémy mšice, ploštice a klopušky. Vysáváním listů a květních pupenů způsobují různé deformace rostlin.