zdroj Pixabay

PŘÍRODNÍ MEDICÍNA V LÉTĚ

In Bylinky, Poradna by walsla

Září znamená dát si pozor na dva důležité orgány:
slezinu a slinivku, které mají vliv na náš imunitní a lymfatický systém. Podle přírodní medicíny si oba orgány rozdělily měsíc září rozdělily na 2 části.

Slezina a slinivka

V první části září se musíme věnovat hlavně slezině (je považována za „lymfatické srdce“ a má vliv na celý stav jeho systému).
Druhá polovina září patří slinivce (ta má zase na starosti stav veškerých sliznic v těle) – problémy se projevují například potížemi s trávením, dýcháním, ale třeba také menstruační…
Slezina a slinivka ovlivňují nejen naše zažívání, ale i krev, krevní obraz, bílé krvinky a látkovou výměnu.
Zodpovídají za stav naší svaloviny, vazů a lymfatického systému, ale také za stav našeho imunitního systému, obranyschopnost těla hlavně proti infekcím, proti nachlazení. menstruaci. Nedostatečná činnost sleziny se zpočátku projevuje například: malou odolností proti infekcím, častým nachlazením, špatným krevním obrazem…
Po delší námaze se objevuje píchání v levém boku, náhlé ostré bolesti horní části břicha, zrychleným pulsem, pocitem na omdlení…
Měli bychom co nejdříve vyhledat lékaře.
Nedostatečná činnost slinivky se většinou projevuje potížemi s trávením, plynatostí, poruchou menstruačního cyklu, zahleněností…

Bylinky, které by nám mohly pomoci

– voňavý jablečník (Marrubium vulgare), který příznivě ovlivňuje hlavní orgány (působí na činnost srdce, jater, sleziny)
připravujeme si z něj 2 krát denně čaj (1 lžíce jablečníku a ¼ litru vařící vody)
– všemocná kopřiva (Urtica dioica), jejíž čaj má vynikající vliv na slinivku a snižuje obsah cukru v krvi (spaříme 1 lžíci kopřivy ¼ litrem vařící vody)
– hojivé a dezinfekční účinky má řepík (Agrimonia eupatoria), při chorobách sleziny pijeme denně 2 šálky čaje z listů této byliny (1 lžička na ¼ litru vařící vody)
– Maria Treben radí pít dvakrát až třikrát denně výluh z kořene lékořice (Glycyrrhiza) (1 lžička na 1 šálek vody)
(na obrázku lékořice)