květ

Květ fascinující chryzantémy. Zdroj: Pixabay

CHRYZANTÉMA – KVĚTINA NA ZAHRADU, KE VCHODU I NA HROB

In Okrasná zahrada by Tom Sekera

Jestli je podzim typický nějakými květinami, jsou to jednoznačně chryzantémy. Ne nadarmo se jim také říká listopadky. Jedná se o rostliny, které vytváří bohaté kupole plné květů, a vidět je můžete od září až do adventu snad všude. Prodejci je vystavují před svými krámky, lidé si jimi zkrášlují zápraží i parapety. Na chryzantémy narazíte dokonce i na hřbitově, kde zdobí každý druhý hrob. Čím to je? Proč je tato rostlina tak oblíbená?

Chryzantéma – květina do nepohody

Tím hlavním důvodem je, že chryzantéma, je rostlina nesmírně odolná. Pokud se o ni správně postaráte, vydrží vám až do Adventu. Nevadí jí chladné počasí, plískanice, ani první mrazíky. Díky vyšlechtěným odrůdám je k dispozici v mnoha barvách a proto si ji můžete sladit s různými doplňky a ozdobnými tykvemi.
Ať už chryzantému zakoupíte na podzim v květináči, nebo si ji pěstujete doma již od jara, je dobré vědět, jak s ní zacházet, aby vydržela co nejdéle.

Jak pěstovat chryzantémy

Těmto na květy bohatým rostlinám dělá dobře především zemina plná živin. Je dobré je přihnojovat vícesložkovým hnojivem a také umisťovat na slunném místě, kde se jim bude dařit a krásně rozkvetou.

Chryzantémy se množí na jaře a to dělením trsů. Pokud je budete sázet do země, dbejte na dostatek místa. Každá rostlina se hodně rozroste, takže potřebuje alespoň 25 cm kolem sebe. Zpočátku je dobré rozsazené rostliny stínit před ostrým sluníčkem. Stínění můžete odstranit během května, aby si mladé rostliny začaly zvykat na sluníčko. To budou později potřebovat, aby bohatě rozkvetly.

Pro chryzantémy je velmi důležité pravidelné zaštipování. Mělo by probíhat několikrát do měsíce, naposledy však v polovině července. Pak už nechte rostliny v klidu, aby mohly nasadit na velké množství květů. Ke konci léta jim nezapomeňte dopřát dostatek vláhy.

Jak chryzantéma přežívá zimu?

Zima je období, kdy některé rostliny uhynou a jiné přežijí. U chryzantém záleží především na druhu a správném zazimování. Pokud máte chryzantémy na zahradě, je potřeba přihrnout jejich kořeny hlínou a zakrýt chvojím. Nikdy je nezakrývejte listím, které způsobuje zahnívání jejich kořenů.

Pokud jste si přinesli z obchodu chryzantémy v květináči a máte je na balkóně, terase, nebo na schodišti před domem, snažte se, aby na ně příliš nepršelo a byly v zákrytu před větrem. Pokud na ně nebude pršet a nebude jejich zemina promáčená, vydrží déle krásné. Při prvních silnějších mrazech je přesuňte na chladnější místo do místnosti, kde je dostatek světla. Pokud tak učiníte, vydrží vám při mírné závlaze krásné až do Adventu.

Chryzantémy po odkvětu

Chryzantémy jsou rostliny, které vám vydrží krásně rozkvetlé opravdu dlouho. Aby však načerpaly sílu na další rok, je potřeba se o ně správně postarat. Hlavním úkolem je chryzantémy po jejich odkvětu zaštípnout a odstranit odkvetlé květy. Stonky po odkvětu nestříhejte. Můžete to sice provést, ale podle posledních výzkumů je vhodnější provádět to až na jaře.

Zaštípnuté rostliny zbavené květů umístěte do chladné místnosti, kde budou čekat do jara. Občas je zalijte, ale nepřehánějte to, ať kořeny nezahnívají.

Už tedy víte, čím jsou chryzantémy charakteristické a proč jsou tak oblíbené? Až si letos zakoupíte své chryzantémy na terasu, postarejte se o ně podle pokynů a pak je správně zazimujte. Na jaře se vám rostliny odvděčí a příští rok potěší novými květy. Není přece nutné kupovat každý rok nové, i když je to pohodlnější. Vlastnoručně vypěstované rostliny však potěší mnohem více, než ty koupené.