zdroj Pixabay

RYBÍZ – DROBNÉ OVOCE NA PODZIM

In Ovoce, Poradna by walsla

Rybíz nebo také meruzalka patří k oblíbenému drobnému ovoci pěstovanému snad ve všech našich zahrádkách. A proč ne? Klimatické podmínky pro jejich pěstování u nás máme a vybrat si můžeme skutečně z velké ho množství nabízených druhů. Rod meruzalka totiž zahrnuje na sto padesát druhů a je rozšířen v celém mírném pásmu na severní polokouli.

Jak a kdy rybíz vysazovat

Rybíz ať už stromkový nebo keřový vysazujeme nejlépe v období podzimu.
Předem si dobře připravíme půdu – odplevelíme, přidáme dobře vyzrálý kompost (případně chlévskou mrvu). Nejdříve po třech týdnech se můžeme pustit do sázení. Keře vysazujeme o něco hlouběji než rostly ve školce. U keřových rybízů dodržujeme vzdálenost keřů jeden a půl až dva metry – u těch stromečkových stačí tři čtvrti až jeden metr, ale je důležité použít hned opěrný kolík, který by měl dosahovat až nad roubované místo v korunce – tím ochráníme korunku před vylomením v silnějším větru.

Rybíz musíme řezat

Rybíz, který vysadíme na podzim, zkrátíme v předjaří na dva až tři pupeny ještě před začátkem rašení. Podpoříme tak tvorbu nových výhonků. Tím však naše starosti s řezem nekončí. Dále se musíme řídit podle toho, jaký rybíz pěstujeme.

Keři ponecháme první rok po výsadbě čtyři až pět silnějších výhonků. V druhém a dalším roce necháme také čtyři až pět pravidelně rozložených výhonů – tak aby vytvářely pravidelný keř a nijak si nepřekážely. Na tříletém keři bychom měli mít asi pět jednoletých, čtyři až pět dvouletých a 3 až 4 tříleté výhonky. Tento poměr udržujeme i v dalším období – jen ty nejstarší výhony odstraňujeme a nahrazujeme je novými. Pokud se stane, že nové výhonky jsou slabší, použijeme silnější řez, při němž odstraníme více starších větví. Anebo použijeme tzv. „řez na hlavu“ – to pak zmladíme keř rybízu a začínáme tvarovat znovu od začátku.

Stromečkům hned první rok necháme tři až čtyři vhodně rostoucí výhony a v druhém roce čtyři až šest dobře rozložených výhonů, kterým podpoříme rozvětvení zkrácením cca o jednu třetinu. Ve třetím roce zkracujeme nejen vzrostlé, ale i nové boční výhonky. Stromkový rybíz by měl mít asi pět až sedm větviček různého věku, přičemž ty staré postupně nahrazujeme novými.  A pokud by se objevovaly výhonky, které vyrůstají z podnože – odstraníme je.