zdroj Pixabay

TRÁVNÍK BÝVÁ CHLOUBOU ZAHRÁDKÁŘE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zelený koberec v zahradě pokrývá plochu, kde si hrajeme s dětmi, sportujeme, odpočíváme, chodíme… a také a to především se o trávník pečlivě staráme.
Léto skončilo a nastalo období, kdy musíme věnovat trávníku stejnou péči, aby přežil zimu, zregeneroval a mohl nám dělat radost i posloužit opět v příštím roce.

O trávník pečujeme po celý rok

O trávník se musíme starat po celý rok. Během vegetačního období ho pravidelně sekáme, v případě suchých letních dní zavlažujeme a občas (podle potřeby) přihnojujeme, aby byla trávníková plocha pevná, pružná a tráva byla svěží, krásně zelená.
Na podzim musíme připravit trávník na dlouhé zimní období. Koncem léta v září (ale v teplém roce i později) opravíme místa s vyhynulým porostem i sešlapané plochy. Poškozená místa nejprve nakypříme, provzdušníme vertikutátorem, pak rozhodíme travní semeno, přidáme prosetý kompost, vylehčíme pískem a dobře zavlažíme. Teplo a první podzimní srážky pomohou travnímu semenu, aby dobře vzešlo. U větších ploch musíme odstranit starý trávník i s drnem a nově osít. Koncem vegetačního období na konci sezóny můžeme ještě naposledy přihnojit (nesmí se použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku, vhodný je naopak draslík). Na kyselých půdách (pH nižší než 5,5) je vhodný mletý vápenec (dáváme na zimu i na jaře), na těžkých půdách použijeme směs vápence, písku a kompostovou zeminu. Naposledy sekáme nakrátko koncem října a opět záleží na počasí, je-li teplo, posekáme trávník i v listopadu.

I na podzim udržujeme trávník čistý

Ale důležité je udržovat před příchodem zimy travní plochu čistou. Sbíráme spadané větvičky i větve z dřevin, které jsme ještě stříhali. Odstraňujeme mech a postupně (nejlépe každý den) shrabáváme listí, protože pod vrstvou listů by mohlo dojít k odumírání trávy. Listnaté stromy ztrácejí své listy pomalu – trvá to většinou od poloviny září až do začátku prosince. Listí dáváme do kompostu stejně jako posečenou trávu.
Pro starší trávník je výborné provzdušnění Abychom jej provzdušnili a porušili nepropustnou vrstvu z organického materiálu, použijeme ať už verikutátor, kopáč (což jsou speciální vidle zahnuté o 90 stupňů), ostré železné hrábě, nebo vidle klínové, které zapichujme svisle do půdy.

Related Post