káva

Plody kávovníku. Zdroj: Pixabay

VYPĚSTUJTE SI KÁVOVNÍK SAMI – OD SEMÍNKA!

In Poradna by Tom Sekera

Kávovník je v domácnostech velmi oblíbená rostlina. Má krásné, sytě zelené a lesklé listy, krásně bíle kvete a dokonce plodí kávové bobule. Na pěstování při tom není nijak náročný. Dobře snáší nedostatek světla a nevadí mu ani suchý vzduch z ústředního topení. Jak si tuto rostlinku vypěstovat v domácích podmínkách od semínka?

Od semínka ke kávě

Kávovník se dá vypěstovat různě. Můžete si sehnat semeno, řízky, nebo ho můžete naroubovat. Někdo na to jde ještě jednodušeji a koupí si rovnou vzrostlý kávovník v zahradnictví. Pokud patříte mezi nadšence, kteří si ho chtějí vypěstovat od semínka, prozradíme vám, jak na to.

Kávovník arabský je nejideálnější pěstovat právě od semene. Když semeno získáte, namočte ho nejprve na 24 hodin do teplé vody. Je pak lépe připraveno na vysetí a zaklíčení. Semena kávovníku je nejlepší sázet do sadbovacích tablet Jiffy, pokud je ale nemáte, nebo se vám je nedaří sehnat, postačí obyčejná zahradní zemina. Měla by být dostatečně propustná a výživná, a ph by měla mít pod 7, což znamená kyselou půdu.

Aby semeno vyklíčilo, umístěte květináč na teplé místo. Ideální teplota pro klíčení je 23-28°C.

Jak kávovník pěstovat, aby rostl a prospíval

Jak už jsme zmínili výše, kávovník je rostlina na pěstování poměrně nenáročná. Stačí ji pravidelně zavlažovat a udržovat na místě se správnou teplotou. V létě snese teploty i kolem 28 °C. Pokud ji budete mít na okně, dejte pozor, ať na ni nejde přímé slunce. Mohlo by ji spálit.

Možná vás napadlo, že mu v létě bude dobře venku. I kdybyste ho dávali do stínu, raději je lepší kávovník nepřemisťovat. Časté stěhování snáší špatně a mohlo by se mu přestat dařit.

V zimě pak snese teploty o něco nižší. Ideální je pro ni 15-20°C. Pokud tedy máte chladnější chodbu, kávovníku se tam bude dařit dobře.

Zalévání je velmi jednoduché. Kávovník si totiž sám řekne, že potřebuje vodu. Když mu vláhy ubývá, svěsí listy a vy víte, že je třeba ho zavlažit. Postavte kávovník s květináčem do větší nádoby a prolijte ho vodou. Pak ho tam nechte stát přibližně 30 minut a vyndejte. Voda pro zalívání kávovníku je nejlepší dešťová. Pokud ji však nemáte, snese i vodu z kohoutku, nebo lépe – vodu odstátou.

Kdy můžete očekávat první plody?

Pokud pěstujete kávovník od semene, na první květy si počkáte přibližně 3 roky. Jsou krásné, bílé a aromatické. 9 – 14 měsíců po jejich odkvětu pak dozrávají plody – kávové bobule.

Každá kávová bobule se skládá ze dvou semen. Můžete je využít a zasadit si další rostlinu, nebo můžete semena upražit a umlít si z nich vlastní kávu.