zdroj Pixabay

ALERGIE NEZNAMENÁ KONEC ZAHRÁDKAŘENÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Existuje vůbec zahrada, která by byla vhodná i pro alergiky?
V poslední době narůstá počet lidí, kteří trpí nejrůznějšími alergiemi, a jejich setkání s alergenem znamená přinejmenším nepříjemné reakce organismu, ty se však mohou časem stále více stupňovat. Nejčastějším alergenem bývá prach a pyl – setkáváme se s ním v domě, na ulici, ale hlavně právě v zahradě.

Nebezpečná alergie

Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na některé látky. Někteří lidé jsou přecitlivělí na látky, s nimiž se běžně setkáváme, a jejich alergickou reakcí může být rýma, vyrážka, ekzém či jiné kožní reakce, svědění, otoky, záněty spojivek, dechová nedostatečnost, dušnost, bolesti hlavy, astmatický záchvat… až třeba i anafylaktický šok, který by mohl končit i smrtí.

Zahrádka pro alergiky

Pyl je jedním z největších hrozeb pro alergiky. Nejkritičtější období je hlavně v předjaří, na jaře, ale i v létě, kdy kvete nejvíce rostlinných druhů a vítr pak roznáší pyl do velkých vzdáleností. Přesto se nemusí alergici vzdávat svého krásného koníčka – přírody a zahradničení, rozkvetlých záhonů, pobytu venku ani krásných okenních truhlíků. Důležité však je, aby se zaměřili na takové rostlinné druhy, které pro ně nejsou nebezpečné. Menší zahrada je ideálním prostředím i pro alergika. Tady nehrozí přílišné zaplevelení – právě plevel totiž bývá zdrojem nebezpečného pylu. Nevadí ani bohatě kvetoucí muškáty nebo petúnie ani třeba krásné vaigélie.

Trávník raději ne

Čeho se však musíme na zahradě zříci je trávník. Travnatou plochu na zahradě nahradíme raději půdopokryvnými trvalkami (pokud možno takovými, které nekvetou), nebo ji můžeme vysypat štěrkem, kačírkem… Pozor si však musíme dávat i na všeobecně oblíbenou drcenou kůru, která obsahuje nebezpečná vlákna a výtrusy z různých hub.

Pokud bychom se nedovedli s představou zeleného trávníku rozloučit, je třeba si připomenout několik důležitých zásad:

  • Alergik trávník nikdy neseká.
  • Alergik by neměl být přítomen při sekání trávníku.
  • Alergik nemá přijít do styku s posekanou trávou.