zdroj Pixabay

ŠÍPKOVÁ RŮŽE JE ZDROJEM VITAMÍNŮ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Recepty by walsla

S přicházejícím podzimem se vybarví na převislých keřích rostoucích na okrajích cest, na mezích a stráních lesklé červené korálky. I když má keř na svou obranu ostré trny, málokdo odolá, aby si domů do vázy tuto krásnou podzimní dekoraci nepřinesl.

Šípek je plod růže

Růže šípková (Rosa canina) je vytrvalý, opadavý ostnatý keř, který roste planě po celé střední Evropě. Je široce rozkošatěný a dosahuje do výšky až třech metrů. Začíná kvést koncem jara (květen a červen), kdy je obsypán růžovými nebo bílými voňavými květy. Z nich se koncem léta a začátkem podzimu po opylení vyvinou plody – šípky.
Šípek tvoří složené souplodí složené z nažky, květního lůžka a češule květu. Tvar šípku je kulovitý až protáhlý, na jeho vrcholku trčí prstencovitý „límeček“. Obal plodu je dužnatý, uvnitř se nacházejí nažky obklopené jemnými chloupky.

Šípky se využívají jako potravina i jako léčivo

Sklizené šípky dáme usušit (nejlépe při teplotě 60 až 80 stupňů C), abychom z nich v zimním období mohli vařit léčivé nebo osvěžující čaje. Pokud z čerstvých šípků odstraníme semena a nepříjemné chloupky, můžeme dužinu zpracovat na marmeládu, protlak anebo víno.
Plody šípkových růží jsou koncentrátem přírodních vitamínů, především obsahují obrovské množství vitamínu C – tolik jich není v žádném jiném našem ovoci, a navíc je několikrát účinnější než syntetický vitamín, který si občas kupujeme v lékárně.
Šípky se používají v nejrůznějších čajových směsích – působí protizánětlivě, regenerují náš organismus a také chrupavky, posilují při horečnatých onemocněních, podporují hojení ran, čistí celý organismus.

Semena šípků

Semena šípků obsahují zejména olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny, dále lecitin, vitamin C i E, karotenoidy, vanilin, organické kyseliny… Vyhlazují vrásky, pomáhají při akné, hojí čerstvé i staré rány, používá se také při detoxikaci organizmu, při revmatických chorobách, jako diuretikum při onemocnění močových cest (ledviny, močový měchýř), při zácpě…
Jednu lžíci semen necháme vařit asi jednu a půl hodiny a pak užíváme 3 krát denně šálek odvaru.

Jak správně uvařit šípkový čaj

Vitamín C snadno oxiduje a své cenné účinné látky rychle ztrácí hlavně při setkání se železem a mědí. Proto je nejvhodnější nádobou na přípravu čaje například skleněná konvice. Vodu rychle přivedeme k varu, povaříme, ochladíme a vsypeme rozdrcené sušené šípky. V zakryté nádobě necháme přes noc louhovat, ráno krátce povaříme. Do čaje si můžeme případně přidat lžičku medu a okyselit citrónem.