zdroj Pixabay

ARÓNII PĚSTOVALI SEVEROAMERIČTÍ INDIÁNI

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Domovem aronie je Severní Amerika, kde ji původní obyvatelé – indiáni používali nejen k výrobě nejrůznějších potravin, ale také k výrobě léčiv. Do Evropy se dostala až začátkem osmnáctého století a její pěstování se poměrně rychle rozšířilo právě díky léčivým účinkům, které už i naši předkové dovedli hojně využívat.

Arónie nebo temnoplodec?

Arónie – jeřáb černý – temnoplodec (Aronia)  jsou názvy jedné zajímavé ekologické dřeviny. Je klimaticky velmi adaptabilní, odolná i proti škodlivým činitelům a civilizačním prohřeškům. Pěstovat ji můžeme jako opadavý keř nebo jako strom, a to i ve vyšších, drsnějších a vlhčích polohách. Protože je temnoplodec nenáročný na půdu, nemá žádné mimořádné požadavky a jeho plody jsou navíc ještě velmi zdravé, hodí se do každé zahrady.
Tmavě fialové až černé bobule ozdobí dřevinu už v létě koncem července a na podzim zahradu rozzáří červeně zbarvené listy.

Co jí na zahrádce nabídneme

Arónie upřednostní vlhčí, avšak nikoliv přemokřenou půdu dobře zásobenou humusem. Větší úrodou zdravých plodů se nám odvděčí, vybereme-li pro ni pěkné slunné místo. Ale roste i v polostínu, dobře odolává suchu, škůdcům i chorobám. Temnoplodec volně rostoucí v přírodě dorůstá do výšky až tří metrů, většinou se asi rozhodneme pěstovat na zahrádce tuto dřevinu ve tvaru nízkokmenných stromků nebo keřů.

Arónii můžeme vysadit jako živý plot (vzdálenost mezi sazenicemi by měla být 80 centimetrů), případně z ní vytvoříme okrasnou (a zároveň i užitkovou) zástěnu (rostliny však nesmí být přehuštěné, takže pravidelně provádíme průklest). Zmlazovací řez je třeba udělat po osmi až devíti letech.

Květ – plod – sklizeň

Kvést začíná temnoplodec na jaře, většinou v dubnu, květnu (podle klimatické polohy, kde jej pěstujeme). Z jednoho květenství vyroste 10 až 20 kulatých modročerných plodů dozrávajících už od poloviny srpna (až do konce září). Pokud je sklízíme po prvních mrazících jejich chuť je méně tříslovitá. Plodit začíná dřevina ve druhém až třetím roce, a protože tmavé kulaté bobulky chutnají ptáčkům, je třeba je před nimi ochránit sítěmi, abychom vůbec měli co sklízet.

Listy k sušení a použití na léčebné účely sbíráme ještě před květem, (asi od poloviny dubna až do konce května) – z nich se připravují léčivé odvary.
Plody sklízíme tak, že ostříháme celé souplodí. Protože mají bobule pevnou slupku, dají se nejen dobře přepravovat, ale také delší dobu vydrží (až dva měsíce).
Plody můžeme jíst syrové, lze je mrazit, sušit, ale také zpracovávat na chutné a zdravé šťávy, vína, protlaky, kompoty, džemy, lze je použít do moučníků…