zdroj Pixabay

MASOŽRAVKY SI POTŘEBUJÍ TAKÉ ODPOČINOUT

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Masožravky jsou jedny z nejzajímavějších rostlin na světě. Jsou neobvyklou a tajuplnou součástí přírody. Pokud patříme k milovníkům zvláštností, možná se nám zalíbily natolik, že jsme se rozhodli je také pěstovat. Nesmíme však zapomenout, že potřebují zimní spánek.

Masožravé rostliny potřebují světlo

Aby dobře rostly a prospívaly potřebují dostatek slunečního světla. Z toho plyne, že je pro ně nejlepší umístění na parapetu. Rostou v půdách s malým obsahem živin. Zřejmě proto se u nich vyvinuly podivuhodné lapací orgány, jejichž pomocí získávají živiny z chyceného hmyzu, prvoků a drobných živočichů. Sklápěcí past se třpytivou barevnou voňavou a lepkavou kapkou, je důmyslné zařízení, které kořist obelstí.

Jsou to rostliny bahenní

Masožravky jsou bahenní rostliny, nejlépe se jim daří v květináči, který je umístěn v misce s vodou (ta nesmí nikdy vyschnout). Protože bahenní rostliny nesnášejí vápník, musíme naše masožravé rostliny zásadně zalévat jen vodou dešťovou nebo destilovanou.

Sezóna masožravek končí – musíme je zazimovat

V zimě musíme dopřát i masožravkám období klidu. (Nové pasti začínají tvořit až od března.) Většina masožravek (hlavně těch, které se u nás běžně pěstují) potřebuje v zimě odpočívat. Doba zimního odpočinku je pro ně důležitá, jinak by se vyčerpaly a dlouho by nám nevydržely.
Zazimování masožravek

  • Odstraníme poškozené části rostliny a květináč přeneseme do světlé ale chladné místnosti s teplotou minimum 0 °C, maximum 15 °C.
  • Silně omezíme zálivku, protože substrát by měl být v období klidu jen mírně vlhký (ovšem ani teď nesmí zcela proschnout). V misce už stát voda nemusí.
  • Hmyzožravé rostliny zimujte asi od října do února až března.
  • Během zimy se může stát, že nadzemní části rostlin zhnědnou, zčernají, dokonce nejednou i zcela odumřou. Důležitá je však kořenová soustava, kterou musíte chránit.

Proč nám masožravka může uhynout

Důvodů úhynu masožravek je hned několik:

  • Nedostatek světla. Většina masožravek potřebuje slunce.
  • Nevhodný substrát. Masožravky vyžadují směs kvalitní vrchovištní rašeliny a písku.
  • Nesprávná či nedostatečná zálivka. Masožravky potřebují trvale přemokřený substrát a zalévání měkkou ideálně dešťovou vodou.
  • Žádné nebo nesprávné přezimování masožravých rostlin.