zdroj Pxhere

JAK ODSTRANIT STARÝ PAŘEZ

In Poradna by walsla

Byli jsme nuceni uříznout starý, poškozený či přebytečný strom a zůstal nám po něm jen nevzhledný pařez. Nenašli jsme pro něj žádné využití, stojí na nevhodném místě, nevypadá nijak esteticky – a tak jsme se rozhodli, že se ho zbavíme.

Jak odstranit starý pařez ze zahrady

Staré pařezy nepůsobí příliš pěkně. Pokud je třeba jej odstranit, máme na výběr několik osvědčených způsobů. Některé z možností zaberou více času, jiné jsou zase pracnější. Co se nám tedy nabízí? Můžeme zvolit odstraňování mechanické nebo chemické – záleží na našich možnostech i zkušenostech.
Při chemickém odstranění pařezů si můžeme zvolit jeden ze dvou způsobů. Tím prvním je použití ledku, kdy pařez okysličíme a následně vypálíme. U druhého způsobu použijeme chemickou směs a potom zbytek pařezu také vypálíme. Oba tyto způsoby jsou jednoduché, ale časově náročné – chemické odstranění totiž vyžaduje až jeden celý rok.

Mechanické odstranění pařezu ze zahrady

Klasickým, i když současně nejpracnějším způsobem je mechanické odstranění starého pařezu. Čeká nás dosti namáhavá práce, která bude trvat několik hodin. Při klasickém způsobu odstraňování musíme pařez vykopat, proto je třeba počítat s velkou fyzickou náročností, protože je nutné kopat do velké hloubky, hlavně u silných pařezů větších velikostí.
Co budeme potřebovat
krumpáč, lopata, kolečko a hodně síly

Chemické odstranění pařezu za použití ledku

Pařez okysličíme a pak vypálíme. Tato metoda není obtížná fyzicky, ale časově.
Co budeme potřebovat
vrtačka, ledek draselný (případně lze použít ledek sodný), vhodnou zátku, nafta, zápalky nebo zapalovač
Jak na to
Do pařezu navrtáme 3 otvory s průměrem asi 1 a půl centimetru a do hloubky minimálně 10 cm. Do každé díry nasypeme ledek a otvory uzavřeme zátkami. Směs necháme působit asi tři čtvrti roku. Potom zátky odstraníme, nalijeme do otvorů naftu, zapálíme a necháme vyhořet.

Chemické odstranění pařezu za použití směsi

Také tento způsob aplikace je náročný časově.
Co budeme potřebovat
vrtačka, nafta, zápalky nebo zapalovač a také: 9 dílů dichromanu sodného (dvojchroman sodný), 3 díly chloridu měďnatého, 2 díly octanu manganatého a 2 díly chloridu manganatého
Jak na to
Z chemikálií si připravíme účinnou směs. Do pařezu navrtáme 3 otvory (šířka 1 a ½ cm, hloubka min. 10 cm) a směsí je zasypeme. Po roce seschlý pařez jednoduše zapálíme a necháme vyhořet až do kořenů.